Հակառակորդի կրակահերթերի հետևանքով զինծառայող է վիրավորվել
Նախօրեին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում, հակառակորդի կողմից արձակված անկանոն կրակահերթի հետևանքով, ծնկի շրջանում վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Հովհաննես Անդրանիկի Թադևոսյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Հուլիս-օգոստոսյան աննախադեպ լարվածության անկումից հետո, որը հնարավոր եղավ ապահովել ՊԲ-ի վճռական գործողությունների շնորհիվ, սա առաջնային գծում հակառակորդի կողմից սադրված հերթական միջադեպն է, որից կարելի է եզրակացնել, որ ադրբեջանական կողմը նորից որդեգրել է իրավիճակի միտումնավոր ապակայունացմանն ուղղված անհեռատես ճանապարհը:
Վերջին օրերին հակառակորդը հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը քառապատկել է:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված գործողություններից և քայլեր ձեռնարկել շփման գծում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ: Առաջնագծում իրադրության հետագա սրման դեպքում պաշտպանության բանակը կձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները հակառակորդին լռեցնելու համար:

В результате стрельбы противника ранен армянский военнослужащий
Накануне, около 16:15, на боевой позиции одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированной в южном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, в результате беспорядочной стрельбы со стороны противника ранение в область колена получил военнослужащий АО НКР Ованнес Андраникович Тадевосян, 1995 г.р. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
«После снижения беспрецедентной напряженности, зафиксированной в июле-августе текущего года, которое стало возможным обеспечить благодаря решительным действиям АО НКР, это очередной спровоцированный противником инцидент на передовой линии, свидетельствующий о том, что азербайджанская сторона вновь приняла на вооружение недальновидную политику, нацеленную на преднамеренную дестабилизацию ситуации.
В последние несколько дней случаи нарушения противником режима прекращения огня увеличились в четыре раза.
Министерство обороны НКР призывает азербайджанскую сторону воздерживаться от действий, направленных на дальнейшее обострение ситуации, и предпринять меры по стабилизации ситуации на линии соприкосновения.
В случае дальнейшего обострения ситуации на передовой Армия обороны НКР предпримет все необходимые меры для пресечения активности противника», - говорится в заявлении, распространенном Минобороны НКР.