Սեյրան Օհանյան. Ստիպված ենք մահակը միշտ մեր ձեռքում պահել
Ստիպված ենք մահակը միշտ մեր ձեռքում պահել, քանի որ մեր «բախտը բերել է» հարևանների հարցում: Այս մասին այսօր Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նա նշեց, որ 2014-ը բավականին բարդ տարի էր մեզ համար, սակայն հայկական Զինված ուժերը կարողացան հաղթահարել իրենց առջև դրված մարտահրավերները.
«Արցախյան ազատամարտում մենք հաղթեցինք միասնության շնորհիվ: Կարողացանք պարտադրված պատերազմի, լուրջ մարտահրավերների, շրջափակման, երկրաշարժի պայմաններում ստեղծել բանակ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Պաշտպանության նախարարն ընդգծեց, որ այսօր մենք առանց որևէ երրորդ խաղաղապահ ուժի կարողանում ենք պահպանել հարաբերական խաղաղությունը.
«Եվ որքան էլ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ռազմական հռետորաբանությամբ զբաղվի, Հայաստանը շարունակելու է պահպանել այդ իրավիճակը»:
Անդրադառնալով բուհի հետ համագործակցությանը՝ նա նշեց, որ բուհի որոշ ուսանողներ Պաշտպանության նախարարությունում պրակտիկա են անցնում, որից հետո ցանակացողները շարունակում են աշխատել Զինված ուժերում:

Сейран Оганян: Армения вынуждена постоянно держать в руках дубину
«Армения вынуждена постоянно быть начеку, держать в руках дубину, поскольку нам «повезло» в вопросе соседей», - заявил сегодня министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе встречи с профессорско-преподавательским составом и студентами Французского университета Армении.
Сейран Оганян отметил, что 2014 год был довольно сложным, однако Вооруженные силы Армении сумели преодолеть стоящие перед ними вызовы.
«Мы одержали победу в карабахской войне благодаря нашему единству. Сумели создать армию в условиях навязанной войны, серьезных вызовов, блокады и землетрясения», - сказал Сейран Оганян.
Министр обороны подчеркнул, что сегодня ВС Армении соблюдают режим прекращения огня и относительный мир, несмотря на милитаристскую риторику Азербайджана.
«И сколько бы руководство Азербайджана не озвучивало воинственные заявления, Армения будет продолжать соблюдать эту ситуацию», - заявил С.Оганян.
Касаясь сотрудничества с Французским университетом Армении, министр обороны отметил, что некоторые студенты вуза проходят практику в оборонном ведомстве, после чего желающие продолжают работать в Вооруженных силах Армении.