ԱԳՆ. Անտեսել ինքնորոշման իրավունքը, նույնն է, ինչ հակադրվել էվոլուցիային
Ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը կարող է կանխարգելել հակամարտությունները: Դուրս գալ կամ անտեսել ինքնորոշման իրավունքը, նույնն է, ինչ հակադրվել էվոլուցիային: Այս մասին այսօր Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետական նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա անդրադաձավ ՄԱԿ-ի փորձագիտական զեկույցին, որի եզրակացության մեջ նշված է՝ շատ հակամարտությունների լուծման անհնար է հասնել անտեսելով ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը:
«Մենք դա մշտապես ընդգծում ենք՝ ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը չի կարող կոնֆլիկտների պատճառ լինել, այլ հակառակը: Ինքնորոշման իրավունքի իրականցման խոչընդոտումը հիմք է ստեղծում կոնֆլիկտների համար»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանն՝ ավելացնելով.
«Չի կարող մի երկիր, որտեղ պաշտպանվում են մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը, դուրս գալ ինքնորոշման դեմ: Ինքնորոշման իրավունքի մերժումը նոր խնդիրների, հիմնախնդիրների, նոր հակամարտությունների պատճառ կարող է լինել»,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը:

Налбандян: Реализация права на самоопределение поможет решению конфликтов
«Реализация права на самоопределение может пресечь конфликты. Игнорировать это право равно противопоставлению эволюции», - заявил сегодня глава МИД Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции с британским министром по делам Европы Дейвидом Лидингтоном.
Он отметил, что в экспертном докладе ООН также отмечается, что достижение решения многих конфликтов невозможно путем игнорирования реализации права на самоопределение.
«Мы всегда подчеркиваем, что реализация права на самоопределение не может быть причиной конфликтов. Препятствие для реализации этого права создает основы для конфликтов», - заявил Э.Налбандян.
«Страна, где соблюдаются права человека, есть демократия, не может выступать против самоопределения. Отвержение права на самоопределение может стать причиной для новых проблем, конфликтов», - отметил глава МИД Армении.