ԱԳՆ. Անտեսել ինքնորոշման իրավունքը, նույնն է, ինչ հակադրվել էվոլուցիային
Ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը կարող է կանխարգելել հակամարտությունները: Դուրս գալ կամ անտեսել ինքնորոշման իրավունքը, նույնն է, ինչ հակադրվել էվոլուցիային: Այս մասին այսօր Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետական նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա անդրադաձավ ՄԱԿ-ի փորձագիտական զեկույցին, որի եզրակացության մեջ նշված է՝ շատ հակամարտությունների լուծման անհնար է հասնել անտեսելով ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը:
«Մենք դա մշտապես ընդգծում ենք՝ ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը չի կարող կոնֆլիկտների պատճառ լինել, այլ հակառակը: Ինքնորոշման իրավունքի իրականցման խոչընդոտումը հիմք է ստեղծում կոնֆլիկտների համար»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանն՝ ավելացնելով.
«Չի կարող մի երկիր, որտեղ պաշտպանվում են մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը, դուրս գալ ինքնորոշման դեմ: Ինքնորոշման իրավունքի մերժումը նոր խնդիրների, հիմնախնդիրների, նոր հակամարտությունների պատճառ կարող է լինել»,- ասաց ՀՀ արտգործնախարարը:

Nalbandyan: Exercise of right to self-determination to help solve conflicts
“The exercise of the right to self-determination can help prevent conflicts. To ignore this right means to contradict evolution”, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan said a press conference with British Minister for Europe David Lidington.
He said that the UN expert report also notes that achieving a resolution to many conflicts is impossible by ignoring the right to self-determination.
“We always stress that the exercise of the right to self-determination cannot cause conflicts. An obstacle to that right’s exercise creates a basis for conflicts,” Nalbandyan declared.
“A country where human rights are observed and there is democracy cannot oppose self-determination. The denial of the right to self-determination may be a cause of new problems and conflicts,” the Armenian foreign minister stated.