Սամվել Մարտիրոսյան. Ադրբեջանական քարոզչության որակը կտրուկ ընկել է
Ադրբեջանական քարոզչության որակը կտրուկ ընկել է, ինչի մասին նաև խոսում են հենց ադրբեջանցիները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ փոխվել է քարոզչական դաշտի ղեկավարությունը.
Սամվել Մարտիրոսյանի կարծիքով՝ Ալիևին վախեցրել է այն, որ քարոզչությունը ղեկավարվում է գյուլենիստների կողմից, ովքեր Թուրքիայի օրինակով կարող են մի օր դուրս գալ իր դեմ.
«Հիմա քարոզչության ղեկավարումը վստահվել է իշխող կուսակցության երիտթևին, ովքեր այն վերադարձրել են հին, ֆորմալ ձևերին»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետի խոսքով՝ հարևան երկրի քարոզչությունն այս պահին սևեռվել է Քարվաճառ ներթափանցած դիվերսանտների դատին.
«Նրանց փորձում են ներկայացնել որպես պատանդներ: Twitter-ում գրառումներ են կատարում՝ տարբեր լեզուներով նշելով «Փրկենք պատանդներին» արտահայտությունը: Բայց սա այդքան էլ հաջողված գործողություն չէ, քանի որ այդպես էլ դուրս չի գալիս նեղ շրջանակներից»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է մեր կողմից անհրաժեշտ քարոզչական քայլերին, ապա, մասնագետի կարծիքով, ճիշտ կլիներ հայ գերի Կարեն Պետրոսյանի սպանության գործով դիմել դատարան, միջազգային աղմուկ անել. «Անել այն, ինչը ժամանակին չարվեց Մանվել Սարիբեկյանի դեպքում»,- ավելացրեց Սամվել Մարտիրոսյանը:

The quality of Azerbaijani propaganda has sharply worsened, which is also indicated by Azerbaijanis themselves, information security expert Samvel Martirosyan told reporters today.
In his words, the heads of Azerbaijan’s propaganda sphere have been replaced since Aliyev was frightened by the circumstance that Gulenists are responsible for the sphere and they may oppose him after the example of Turkey.
“Now the youth wing of the ruling party are entrusted with management of the propaganda sphere and they returned to old, formal methods,” Martirosyan noted.
According to him, Azerbaijani propaganda is now concentrated on the trial of two Azerbaijani saboteurs in Nagorno Karabakh.
“An attempt is being made to present them as hostages. Messages in various languages with the save hostages hasgtag posted on Twitter, but the campaign is not very successful as it doesn’t go beyond the narrow bounds,” Martirosyan said.