Սամվել Մարտիրոսյան. Ադրբեջանական քարոզչության որակը կտրուկ ընկել է
Ադրբեջանական քարոզչության որակը կտրուկ ընկել է, ինչի մասին նաև խոսում են հենց ադրբեջանցիները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ փոխվել է քարոզչական դաշտի ղեկավարությունը.
Սամվել Մարտիրոսյանի կարծիքով՝ Ալիևին վախեցրել է այն, որ քարոզչությունը ղեկավարվում է գյուլենիստների կողմից, ովքեր Թուրքիայի օրինակով կարող են մի օր դուրս գալ իր դեմ.
«Հիմա քարոզչության ղեկավարումը վստահվել է իշխող կուսակցության երիտթևին, ովքեր այն վերադարձրել են հին, ֆորմալ ձևերին»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետի խոսքով՝ հարևան երկրի քարոզչությունն այս պահին սևեռվել է Քարվաճառ ներթափանցած դիվերսանտների դատին.
«Նրանց փորձում են ներկայացնել որպես պատանդներ: Twitter-ում գրառումներ են կատարում՝ տարբեր լեզուներով նշելով «Փրկենք պատանդներին» արտահայտությունը: Բայց սա այդքան էլ հաջողված գործողություն չէ, քանի որ այդպես էլ դուրս չի գալիս նեղ շրջանակներից»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է մեր կողմից անհրաժեշտ քարոզչական քայլերին, ապա, մասնագետի կարծիքով, ճիշտ կլիներ հայ գերի Կարեն Պետրոսյանի սպանության գործով դիմել դատարան, միջազգային աղմուկ անել. «Անել այն, ինչը ժամանակին չարվեց Մանվել Սարիբեկյանի դեպքում»,- ավելացրեց Սամվել Մարտիրոսյանը:

Самвел Мартиросян: Качество азербайджанской пропаганды резко ухудшилось
Качество азербайджанской пропаганды резко ухудшилось, о чем говорят также сами азербайджанцы, заявил сегодня журналистам эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его словам, сменилось руководство пропагандистской сферы Азербайджана, поскольку Алиев был напуган тем, что этой сферой руководят гюленисты, которые по примеру Турции могли бы выступить против него.
«Сейчас руководство пропагандистской сферой доверено молодежному крылу правящей партии, которое вернуло ее к старым, формальным формам», - отметил С.Мартиросян.
Он отметил, что на данный момент пропагандистская сфера Азербайджана сконцентрирована на судебном процессе азербайджанских диверсантов в Нагорном Карабахе.
«Их пытаются представить в качестве заложников. В сети Twitter делаются записи на разных языках с хештегом «спасите заложников». Но это не достаточно успешное действие, поскольку оно не выходит за узкие рамки», - сказал С.Мартиросян.