Փոխվարչապետի պաշտոնում, հնարավոր է, նշանակվի Վաչե Գաբրիելյանը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավոր խորհրդական Վաչե Գաբրիելյանը կարող է հայտնվել «նավից՝ պարահանդես» վիճակում: «Հայկական Ժամանակի» աղբյուրները պնդում են, որ չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ նա նշանակվի ՀՀ փոխվարչապետ:
,Հենց այսօր Գաբրիելյանը փոխվարչապետ նշանակվել չի կարող, որովհետև ՀՀ Սահմանադրությամբ, այդ կարգավիճակին արժանանալու համար նախ հարկավոր է նախարար լինել: Կասկածից վեր է, սակայն, որ հենց Գաբրիելյանն է նշանակվելու միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար:
Երեկ Ազգային ժողովը հրատապության կարգով սկսել է քննարկել այսպիսի նախարարություն ստեղծելու մասին օրենքի նախագիծը և կառավարության խնդրանքով հարցը քննարկելու է հատուկ ընթացակարգով, երկրորդ ընթերցումը տեղի է ունենալու առաջինից հետո 24 ժամվա ընթացքում: Սա նշանակում է, որ տասն օրվա ընթացքում նոր նախարարությունը ստեղծված կլինի, նախարարը նշանակված: Ոմանք համոզված են, որ նույն փաթեթով կլուծվի նաև փոխվարչապետի նշանակման հարցը»,- գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Ваче Габриеляна может быть назначен вице-премьером
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что главный советник премьер-министра Армении Овика Абраамяна Ваче Габриелян может оказаться в ситуации «с корабля на бал». Как утверждают источники издания, вероятность его назначения на пост вице-премьера Армении слишком велика.
«Габриелян не может быть назначен вице-премьером сегодня же, поскольку, согласно Конституции РА, прежде чем удостоится этого статуса необходимо поработать в должности министра. Однако, вне всяких сомнений, что именно Габриелян будет назначен министром международной экономической интеграции и реформ.
Накануне в Национальном Собрании в срочном порядке началось обсуждение законопроекта о создании такого министерства и, по просьбе правительства, вопрос будет рассмотрен по специальной процедуре, второе чтение состоится в течение 24 часов после первого. Это означает, что новое министерство будет создано в течение 10 дней, министр также будет назначен в течение этого периода. Некоторые уверены в том, что тем же пакетом решится вопрос назначения вице-премьера», - пишет газета.