Նորանշանակ դեսպան. Նախագահ Օլանդը 2015-ի ապրիլի 24-ին կայցելի Հայաստան
«Ես գոհ եմ, որ ինձ բաժին է հասել ակտիվացնելու հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն:
Նորանշանակ դեսպանը նաև գոհունակություն հայտնեց, որ նշանակվել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան. «Հայաստանը Ֆրանսիայի համար կարևոր երկիր է, երկրի որի հետ վաղուց համագործակցում ենք»:
Ինչ վերաբերում  է երկու երկների հարաբերություններին, ապա դեսպանն ընդգծեց, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա է ամենաբարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն:
«Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը 2015 թվականի ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ լինելու է Հայաստանում»,-  ասաց դեսպանը:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բարձր մակարդակի երկխոսությունը, դիվանագետի խոսքով,  ոչ միայն քաղաքական է, այլ նաև առկա է տարբեր ոլորտներում:
«Թեև Ֆրանսիան ՌԴ-ից հետո երկրորդ ներդրողն է ՀՀ-ում, սակայն  տնտեսական հարաբերություններում համագործակցությունը զիջում է քաղաքական ոլորտում գրանցված բարձր մակարդակին»,- ասաց ՀՀ-ում նորանշանակ դեսպանը:

Ambassador: French president to visit Armenia on 24 April 2015
“I am glad and proud that I have been appointed French ambassador to Armenia. For France, Armenia is an important country, with which we have long cooperated,” the new French Ambassador to Armenia Jean-Francois Charpentier said at a meeting with reporters today.
“I am very glad that I am assigned to promote Armenian-French relations,” the diplomat stated.
Stressing the high level of the political dialog between Armenia and France, Charpentier said that three French Presidents – Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy and Francois Hollande have visited Armenia.
The ambassador announced that President Francois Hollande will attend the Armenian Genocide Centennial events in Armenia on April 24, 2015.
In the words of Jean-Francois Charpentier, there is a high-level dialog not only in politics, but also other spheres. He underlined the need to intensify Armenian-French cooperation in economy as well, noting at the same time that France is the second largest investor in Armenia after Russia.