Ջոն Հեֆֆերն. ԱՄՆ-ն կողմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի պահպանմանը
Հայաստանը ոչ թե անվտանգություն սպառող, այլ անվտանգություն ապահովող երկիր է: «Հայաստան-ՆԱՏՕ. անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի» շրջանակներում Հայաստանում անցկացվող «ՆԱՏՕ-ի
շաբաթ» խորագրով միջոցառման ժամանակ, անդրադառնալով ՀՀ-ՆԱՏՕ հարաբերություններին, ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը:
Դեսպանին զարմացրել է, երբ երեք տարի առաջ ժամանելով Հայաստան` տեսել է, թե ինչ սերտ համագործակցություն է ծավալում Հայաստանը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ:
«Դա բեղուն և փոխշահավետ համագործակցություն է»,- ասաց դիվանագետը՝ կարևորելով ՀՀ խաղաղապահների գործունեությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից ծավալվող խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակներում:
Դեսպանը խոսեց նաև Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման մասին՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ը կողմ է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի պահպանմանը:
«Կարծում եմ, որ դա ճիշտ մոտեցում է: Մենք կողմ ենք, որ այս ձևաչափը պահպանվի»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է հակամարտության գոտում խաղաղապահների տեղակայման հնարավորությանը, Ջոն Հեֆֆերնն ասաց, որ խաղաղապահներ, այնուհանդերձ, ինչ-որ փուլում պետք է տեղակայվեն, սակայն. «Ամբողջ հարցն այն է, թե ով պետք է իրականցնի այդ առաքելությունը»:

Джон Хефферн: США выступают за сохранение формата МГ ОБСЕ
Армения является страной, которая обеспечивает, а не потребляет безопасность. Об этом заявил посол США в Армении Джон Хефферн в ходе мероприятия «Неделя НАТО», проходящего в Ереване в рамках Программы действий индивидуального партнерства Армения-НАТО.
Посол США отметил, что три года назад, когда приехал в республику, увидел, какое тесное сотрудничество осуществляется между Арменией и Североатлантическим альянсом. «Это плодотворное и взаимовыгодное сотрудничество», - сказал Джон Хефферн.
Дипломат также отметил важность деятельности армянских военнослужащих в рамках миротворческих миссий НАТО.
Посол США обратился и к карабахскому урегулированию, отметив, что США выступают за сохранение формата МГ ОБСЕ в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.
«Считаю, что это правильный подход. Мы выступаем за сохранение этого формата», - заявил посол США.
Касаясь возможности размещения миротворцев в зоне карабахского конфликта, Джон Хефферн отметил, что миротворцы на каком-то этапе, тем не менее, должны быть размещены, однако «весь вопрос в том, кто должен осуществлять эту миссию».