Նախագահն ընդունել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահը ողջունել է բարեկամ Կիպրոսից ժամանած բարձրաստիճան հյուրին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, նշելով, որ այցը լավ հնարավորություն է հանգամանորեն քննարկելու հայ-կիպրական օրակարգի հարցերը, նախանշելու համագործակցության հետագա ծրագրերը:
Հանրապետության Նախագահը և Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը երկուստեք ընդգծել են, որ հայ և կիպրոսցի ժողովուրդները դարերի խորքից եկող բարեկամական հարաբերություններ ունեն, պատմության ընթացքում անցել են բազում փորձությունների միջով և այսօր էլ, որպես անկախ պետություններ, շարունակում են ամրապնդել միջպետական հարաբերություններն ու խորացնել համագործակցությունը:
Յանակիս Օմիրուի համոզմամբ, երկու ժողովուրդներն էլ մշտապես հիմնվել և հիմնվում են համամարդկային արժեքների ու սկզբունքների վրա և նաև դրա շնորհիվ է, որ կարողացել են դիմագրավել բոլոր փորձությունները: Նա ընդգծել է, որ այցելել է եղբայրական և ոչ թե՝ օտար երկիր, որտեղ իր գլխավորած պատվիրակությանը ջերմությամբ են ընդունել:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ պատմական ամուր հիմքի և փոխադարձ հարգանքի վրա ձևավորված հայ-կիպրական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն: Սերժ Սարգսյանը և Յանակիս Օմիրուին կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, միջխորհրդարանական կապերի առավել սերտացումն ու փոխգործակցությունը միջազգային կառույցների շրջանակներում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի իշխանություններին ու ժողովրդին՝ Հայոց ցեղասպանությունն առաջիններից մեկը ճանաչելու և անցյալ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանությունից փրկված հայ ժողովրդի մի հատվածին օգնության ձեռք մեկնելու՝ ապաստան տրամադրելու, ապրելու և արարելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին ու արդի մարտահրավերներին:

Президент Армении принял председателя Палаты представителей Кипра
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня председателя Палаты представителей Республики Кипр Янакиса Омиру. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении приветствовал высокопоставленного гостя и возглавляемую им делегацию, отметив, что визит является хорошей возможностью для обсуждения вопросов армяно-кипрской повестки, переопределения дальнейших программ сотрудничества.
Серж Саргсян и Янакис Омиру подчеркнули, что идущие из глубины веков дружественные отношения между армянским и кипрским народами прошли через многочисленные испытания, и сегодня два независимых государства продолжают углублять межгосударственные отношения и укреплять сотрудничество.
По убеждению Янакиса Омиру, два народа всегда сохраняли верность общечеловеческим ценностям и принципам, благодаря чему сумели противостоять всем испытаниям. Председатель Палаты представителей Кипра подчеркнул, что посетил братскую страну, в которой возглавляемую им делегацию приняли с теплотой.
Собеседники отметили, что сформировавшиеся на крепкой исторической основе и взаимном уважении армяно-кипрские отношения имеют большой потенциал развития. Серж Саргсян и Янакис Омиру придали важность активизации политического диалога, максимальному сближению межпарламентских связей и взаимодействию в рамках международных структур.
Президент Серж Саргсян выразил благодарность властям и народу Кипра в связи с тем, что они одними из первых признали Геноцид армян в Османской империи 1915 года и протянули руку помощи – предоставили убежище, дали возможность жить и созидать спасшимся во время Геноцида представителям армянского народа.
В ходе встречи глава армянского государства и председатель Палаты представителей Кипра обратились также к региональным проблемам и вызовам.
Стороны отметили, что сформировавшиеся на крепкой исторической основе и взаимном уважении армяно-кипрские отношения имеют большой потенциал развития.