ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում այսօր սկանդալային նիստ է տեղի ունենալու
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում այսօր սկանդալային բովանդակությամբ նիստ է տեղի ունենալու: «Հայկական Ժամանակի» տեղեկացմամբ՝ քննարկվելու է յոթ միջազգային համաձայնագիր՝ նոր վարկեր վերցնելու մասին, ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 260 միլիոն դոլարի:
«Վարկերը վերաբերվում են էլեկտրաէներգիայի, ջրամատակարարման, սպասարկման ոլորտներին։ Նշենք, որ այս տարվա վերջին ՀՀ արտաքին պարտքը կկազմի արդեն շուրջ 4 մլրդ 200 մլն դոլար: Որոշ գնահատականների համաձայն, հաջորդ տարվա վերջին այդ թիվը կարող է հատել 5 միլիարդ դոլարի սահմանագիծը:
Բացի այդ, 2015թ. բյուջեով Հայաստանը մոտավորապես նույնքան պարտք է վերցնում, որքան պետք է փակի: Այսինքն` նոր վարկեր է վերցնելու հին վարկերը փակելու համար, ինչը արդեն ինքնին վատ ազդակ է՝ համատարած կոռուպցիայի ֆոնին»,- գրել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Армения возьмет новые кредиты на сумму в $260 млн
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что в постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям сегодня состоится заседание со скандальным содержанием. Будут обсуждены семь международных соглашений о новых кредитах на общую сумму в $260 млн.
«Кредиты касаются электроэнергии, водоснабжения, сферы обслуживания. Отметим, что в конце этого года внешний долг Армении составит уже $4 млрд. 200 млн. Согласно некоторым оценкам, в конце следующего года эта цифра может дойти до $5 млрд. Кроме того, бюджетом 2015 года предусматривается, что Армения возьмет в долг приблизительно столько, сколько должна выплатить. То есть, страна возьмет новые кредиты, чтобы погасить задолженности по старым кредитам», - пишет газета.