ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում այսօր սկանդալային նիստ է տեղի ունենալու
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում այսօր սկանդալային բովանդակությամբ նիստ է տեղի ունենալու: «Հայկական Ժամանակի» տեղեկացմամբ՝ քննարկվելու է յոթ միջազգային համաձայնագիր՝ նոր վարկեր վերցնելու մասին, ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 260 միլիոն դոլարի:
«Վարկերը վերաբերվում են էլեկտրաէներգիայի, ջրամատակարարման, սպասարկման ոլորտներին։ Նշենք, որ այս տարվա վերջին ՀՀ արտաքին պարտքը կկազմի արդեն շուրջ 4 մլրդ 200 մլն դոլար: Որոշ գնահատականների համաձայն, հաջորդ տարվա վերջին այդ թիվը կարող է հատել 5 միլիարդ դոլարի սահմանագիծը:
Բացի այդ, 2015թ. բյուջեով Հայաստանը մոտավորապես նույնքան պարտք է վերցնում, որքան պետք է փակի: Այսինքն` նոր վարկեր է վերցնելու հին վարկերը փակելու համար, ինչը արդեն ինքնին վատ ազդակ է՝ համատարած կոռուպցիայի ֆոնին»,- գրել է թերթը:

Haykakan Zhamanak: Armenia to get new loans of $260 million
‘Haykakan Zhamanak’ daily says that the Armenian parliament’s standing committee on foreign relations will hold a sitting today to discuss seven international agreements on new loans of a total of $260 million.
“The loans are related to electricity, water supply, and the service sector. Armenia’s foreign debt will amount to $4 billion 200 million in late 2014. According to some estimates, this index may reach $5 billion at the end of next year. Besides, by the 2015 budget, Armenia will receive the same amount of loans as it will repay. In other words, the country will receive new loans to repay old ones,” the paper writes.