Հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1800 կրակոց
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն` դեկտեմբերի 7-ից 13-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1600 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է  ավելի քան 18000 կրակոց:
Մասնավորապես՝ հրադադարի պահպանման ռեժիմի աննախադեպ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան հատվածում: Նշված ուղղությամբ հակառակորդը 60 և 82 մմ ականանետերից արձակել է ավելի քան  3 տասնյակ կրակոց:
Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը կիրառել է նաև նռնականետեր, խոշոր և փորք տրամաչափի դիպուկահար և գնդացրային զինատեսակներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերն, ըստ անհրաժեշտության, համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդին` օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը պահելով մշտական վերահսկողության տակ:

За неделю Азербайджан нарушил режим прекращения огня 1600 раз
В период с 7 по 13 декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил зафиксировано 1600 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. По оперативным данным Армии обороны НКР, за это время из стрелкового оружия разного калибра в направлении армянских позиций было произведено более 18 000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
В частности, беспрецедентные случаи нарушения режима перемирия зафиксированы в восточном направлении линии соприкосновения. В данном направлении противник произвел более трех десятков выстрелов из 82-х и 60-ти миллиметровых минометов.
В течение минувшей недели противник применил также гранатометы, крупнокалиберные и мелкокалиберные снайперские винтовки и пулеметное вооружение.
Передовые подразделения Армии обороны НКР, по мере необходимости, прибегали к соразмерным ответным действиям, держа оперативно-тактическую ситуацию под постоянным контролем.