Խոշոր չափերով ոչ պիտանի խոզի միս իրացնելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ խոշոր չափերով ոչ պիտանի խոզի միս իրացնելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 212-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ քաղաքացի Պետրոսյանը 2014թ. դեկտեմբերի 20-ին Նուբարաշենի հոգեբուժական հիվանդանոցի հարևանությամբ գործող խոզաբուծական տնտեսությունից ձեռք է բերել խոզի մսի խմբաքանակ։ Նշված ապրանքի սպառողական հատկանիշների և որակի վերաբերյալ սպառողներին թյուրիմացության մեջ գցելով՝ մի մասը՝ սատկած, հոգեվարքի շրջանում մորթված, ոչ թարմ, սննդի համար ոչ պիտանի, խոշոր չափերով՝ 235,3 կգ խոզի միսն իրացվել է մսի վաճառքով զբաղվող անձին:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ գործի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Следственный комитет возбудил уголовное дело по факту сбыта непригодной для еды свинины
В следственном управлении Следственного комитета Армении по г. Еревану возбуждено уголовное дело по факту сбыта непригодной к употреблению свинины. Как сообщает пресс-служба СК Армении, уголовное дело возбуждено по п. 1 ч. 2 ст. 212 Уголовного кодекса РА.
На основании подготовленных материалов следствие выяснило, что гражданин Петросян 20 декабря 2014 года приобрел партию свинины на свиноферме, действующей по соседству с психиатрической клиникой Нубарашена.
Петросян, введя в заблуждение потребителей относительно качества и потребительских свойств указанного товара, продал крупную партию мяса павших, забитых в состоянии агонии свиней весом около 235.3 кг лицу, занимающемуся сбытом мяса.
Предпринимаются необходимые меры для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования обстоятельств дела.
Напомним, ранее мясо павших свиней, попавшее на прилавки ереванских магазинов, было изъято из продажи Государственной службой продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении.