Քաղաքագետ. Եվրոպան սարսափում է քաղաքակրթությունների բախումից
«Եվրոպան սարսափում է քաղաքակրթությունների կամ մշակույթների բախումից, որը կփլուզի այդ բազմակազմ հասարակությունը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը` անդրադառնալով իսլամի և քրիստոնեության բախմանը:
Ըստ նրա, Եվրոպայում միջոցներ կձեռնարկեն դրա դեմ, սակայն մշակութային ներթափանցումը չեն կարող արգելել: «Քրիստոնեության նահանջը, կարծում եմ, սկսվել է Հայոց ցեղասպանությունով»,- ասաց քաղաքագետը:
Քննարկմանը ներկա աստվածաբան Վարդան Խաչատրյանy ևս անդրադառնալով կրոնների բախմանը, նշեց, որ  իսլամի ծագումից հետո համաշխարհային քաղաքականության և հնարավոր զարգացումների հունը պայմանավորված է եղել երկու խոշորագույն համաշխարհային կրոնների բախմամբ և պայքարով:

Левон Ширинян: Европа боится конфликта цивилизаций
Европа страшно боится конфликта разных цивилизаций или культур, поскольку подобное столкновение развалит неоднородное европейское общество. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване политолог Левон Ширинян, обратившись к последним развитиям в странах ЕС и религиозному противостоянию между христианами и мусульманами.
По мнению политолога, в Европе будут предприняты меры против этого, однако культурное проникновение запретить не могут. «На мой взгляд, отступление христианства началось с Геноцида армян», - заявил Ширинян.
Другой участник пресс-конференции – теолог Вардан Хачатрян – в свою очередь отметил, что с момента зарождения ислама весь ход развития мировой политики обуславливался борьбой и столкновением двух крупнейших религий.