Հատուկ նախագիծ՝ «Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Փերինչեքը ներողություն է խնդրում
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում կանդրադառնանք այս օրերին իրականացվող մշակութային նախագծերին:
Հունվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) Գերագույն պալատում քննվելու է «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործը: Դատավարությանը որպես երրորդ կողմ ներգրավված են Հայաստանը և Թուրքիան: Հայաստանի շահերը ներկայացնելու է իրավապաշտպանների բարձրակարգ խումբ՝ Ամալ Ռամզի Քլունիի մասնակցությամբ։ Ու մինչ Հայաստանում, սփյուռքում և Թուրքիայում մեծ հետաքրքրությամբ սպասում են դատավարության արդյունքներին, ինքը՝ Փերինչեքը, նախապես տոնում է իր հաղթանակը: Եվրադատարանում կայանալիք դատի նախաշեմին Թուրքիայի «Աշխատավորական կուսակցության» նախագահ Դողու Փերինչեքը պատասխանել է Աստղիկ Իգիթյանի հարցերին:
- Հետաքրքիր է իմանալ Ձեր՝ որպես իրավաբանի վերաբերմունքը ՄԻԵԴ-ին: Ինչքանո՞վ է հեղինակավոր այդ կառույցը Ձեզ համար և որչա՞փ եք պատրաստ համակերպվել դատարանի կայացրած որոշման հետ:
- ՄԻԵԴ-ը միջազգային ասպարեզում մեծ հեղինակություն վայելող կառույց է: Իմ վերաբերմունքն էլ նույնն է: Եթե այդպես չլիներ, այս հայցը չէի ներկայացնի ՄԻԵԴ: Ես վստահում եմ ՄԻԵԴ-ին:
-Այդ դեպքում մի պահ պատկերացրեք, թե ՄԻԵԴ-ը վճիռ է կայացնում ոչ ամենևին ձեր օգտին, որոշում է, որ դուք իրավացի չեք: Պատա՞րստ եք հարգել ՄԻԵԴ-ի այդ որոշումը նույնպես:
- Ես չեմ կարող դա պատկերացնել: Ես հաղթելու եմ: Դա նույն է, որ ասեք պատկերացու արևը արևելքից չծագի:
-Ամեն դեպքում «եթե արևը արևելքից չծագի՞»:
- Այս դատարանը այս գործով մեկ անգամ արդեն իմ օգտին որոշում կայացրել է: Այդ պատճառով էլ սպասում ենք, որ այս անգամ ևս իմ օգտին կլինի որոշումը:
- Ինչպես գիտեք, ՄԻԵԴ-ում Թուրքիան իր դեմ ներկայացված հայցերի քանակով 2-րդ երկիրն է աշխարհում և մեղմ ասած` այդքան էլ լավ համբավ չի վաստակել փաստորեն:
- Այո այդպես է, բայց ես՝ անձամբ ՄԻԵԴ-ում արդեն 3 դատ եմ հաղթել, ուստի շանսերս բարձր եմ գնահատում:
-Պնդում եք, որ Հայոց ցեղասպանության հերքումը տեղավորվում է ձեր խոսքի ազատության իրավունքի սահմաններում: Իսկ ո՞րտեղ է ավարտվում ձեր խոսքի ազատությունը: Վերջերս հայտնի իրավապաշտպան Ամալ Քլունիի՝ Հայաստանը ներկայացնելու մասին լուրը մեկնաբանելիս թերևս «Ձեր խոսքի ազատության իրավունքից» օգտվելով թիրախ ընտրեցիք բոլոր քրիստանյաններին` ասելով «Հիսուսի կինն էլ գա, ես այս դատը հաղթելու եմ»:
- Ոչ բնավ, ես չեմ ցանկացել որևէ մեկին վիրավորել, առավել ևս քրիստանյաներին թիրախ չեմ ընտրել:
-Այդ դեպքում ինչու եք շեշտում կոնկրետ «Հիսուսի կինը», ոչ մեկ ուրիշի:
- Իրականում ես դա ասացի ու փոշմանեցի: Դա սխալ արտահայտություն էր: Ես դա ասել եմ՝ նկատի ունենալով, որ Հիսուսը կին չուներ: Ամեն դեպքում, եթե եղել են մարդիկ, ովքեր վիրավորվել են դրանից, ես ներողություն եմ խնդրում:
- Եթե դուք ունեք խոսքի ազատություն Ցեղասպանությունը հերքելու, կան նաև մարդիկ որոնք ունեն խոսքի ազատություն Հայոց Ցեղասպանության փաստերը ներկայացնելու և ցեղասպանությունը պատմող միջոցառումներ անցկացնելու, օրինակ հենց Թուրքիայում:
- Այո, իհարկե: Նրանք էլ այդ իրավունքն ունեն:
- Բայց դուք և ձեր կողմից հիմնված «Թալեաթ Փաշա» կոմիտեն իր գործունեությամբ պայքարում է այս մարդկանց խոսքի ազատության իրավունքի դեմ:
- Ես կարծում եմ, որ իմ գործունեությամբ չեմ վնասում նրանց խոսքի ազատությանը: Միևնույն ժամանակ կուզեմ ասել, որ այսօր մասնավորապես Թուրքիայում բոլոր հարթակները տրամադրվում են Ցեղասպանությունն ընդունողներին, ոչ թե ինձ: Թուրքիայում բոլոր հեռուստատեսությունները, հաղորդումները հրավիրում են նրանց ովքեր ասում են «եղել է ցեղասպանություն»:
- Ձեզ ոչ մի հաղորդման չե՞ն հրավիրում:
- Դատին ընդամենը մի քանի օր է մնացել, սակայն չեն հրավիրում: Չեն հրավիրում, որովհետև Թուրքիայում բոլոր հեռուստատեսությունները ԱՄՆ-ի հսկողության տակ են:
- Իսկ գուցե նման հասարակական պահանջ չկա՞:
- Ես Թուրքիայի համար հայկական հարցում կարևոր մարդ եմ: Վերջիվերջո հսկակայան դատ եմ հաղթել , բայց չեն կանչում:
- Կառավարամետ լրատվամիջոցնե՞րն էլ չեն կանչում:
- Ոչ, կառավարությունն էլ է ամերիկամետ: Ու այդ կառավարությունը կամաց-կամաց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ էր գնում, բայց մենք մեր գործունեությամբ այդ խաղը խափանեցինք: Ամերիկան հայկական հարցի միջոցով փորձում է պառակտել Թուրքիան: Այդ խաղի մեջ Էրդողանն էլ կար, բայց մենք խափանեցինք ծրագիրը:
- Իսկ ներկայումս՝ կոնկրետ այս դատում, կառավարությունը աջակցու՞մ է Ձեզ:
- Նախկինում չէր աջակցում, բայց հիմա կարծես թե որոշ չափով աջակցում է: Թեև ոչ այնքան բավարար չափով, բայց աջակցում է:
Հիշեցնենք, որ 2007 թվականի մարտի 9¬ին շվեյցարական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 216¬րդ հոդվածով Փերինչեքին դատապարտել էր Հայոց ցեղասպանությունը հրապարակայնորեն ժխտելու համար` ենթարկելով նրան ինչպես վարչական, այնպես էլ քրեական պատասխանատվության: Վո կանտոնի վերաքննիչ դատարանը և Դաշնային գերագույն դատարանը մերժել էին մարտի 9¬ի դատավճռի դեմ ներկայացված բողոքը և չէին բեկանել կայացված դատավճիռը: Փերինչեքը դիմել էր ՄԻԵԴ: 2013 թվականի դեկտեմբերի 17¬ին Եվրադատարանի իրավասու պալատը դատավճիռ էր կայացրել, ըստ որի շվեյցարական դատարանները խախտել են բողոքարկողի՝ Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքը: Ամիսներ անց շվեյցարական կողմը դիմեց ՄԻԵԴ՝ Փերինչեքի գործը Գերագույն պալատի կողմից վերանայելու պահանջով:

Special project: The Armenian Genocide. Breaking the Silence. Doğu Perinçek apologizes for insulting religious feelings of Christians
Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Aysor.am starts a project that aims to discuss the cultural program being implemented.
The Grand Chamber of the European Court of Human Rights (ECHR) held hearings in “Perinçek vs. Switzerland” case on January 28. Armenia and Turkey are involved in the case as third parties. A team of prominent lawyers, Amal Clooney among them, is representing Armenia’s interests. While many in Armenia, the Diaspora, and Turkey are awaiting the trial outcome with great interest, Perinçek celebrates his victory in advance.
Ahead of the hearings at the Grand Chamber of ECHR, Doğu Perinçek, the leader of the Turkish Workers’ Party, answered questions of Astghik Igityan.
- It would be interesting to know your opinion as a lawyer about the European Court of Human Rights. How influential is the European Court fpr you? Are you prepared to accept its verdict?
- ECHR enjoys much authority in the international arena. It also has prestige with me, otherwise I would not appeal to ECHR. I trust ECHR.
- Imagine for a moment that ECHR decides against you, it decides that you were wrong. Are you prepared to accept that ruling of ECHR?
- I cannot imagine such a thing. I am going to win. It is like imagining that the sun does not rise at sunrise.
- In any case, what if “the sun does not rise at sunrise”?
- ECHR once decided in my favor in relation to that case. For this reason, I expect it to take a favorable decision for a second time.
- As you know, Turkey ranks second in the world by the number of suits filed against it to ECHR. In fact, the country does not enjoy a very good reputation, to put it mildly.
- This is so, but as for me, I already won three cases at ECHR so I assess my chances as high.
- You maintain that the denial of the Armenian Genocide is within the limits of your right to free speech. But where does your freedom of speech end? When commenting on news that internationally acclaimed human rights lawyer Amal Clooney is set to represent Armenia, you exercised your right to free speech and targeted all Christians by saying “Even if Jesus’s wife comes, nevertheless I will win the case”.
- I had no intention of insulting anyone, let alone making Christians a target.
- Then why did you say “Jesus Christ’s wife” and not some other person’s wife?
- In reality, I said that and then regretted. It was an incorrect expression. When saying such a thing, I meant that Jesus had no wife. In any case, if anyone is offended by these words, I beg their pardon.
- You have freedom of speech to deny the Genocide, and there are also people who have freedom of speech to present facts about the Armenian Genocide and hold events about the Genocide, for example, in Turkey.
- Of course, they have that right.
- Yet you and the Talaat Pasha Committee founded by you are struggling against those people’s right to free speech.
- I don’t think that my activities damage their freedom of speech. I would also like to say that nowadays all platforms, in particular in Turkey, are given to those who recognize the Genocide, rather than to me. All Turkish television companies invite people who say “there was genocide”.
- Weren’t you invited to any TV program?
- The trial will start in a few days, but no one invites me. I have not been invited because in Turkey all the television channels are under control of the United States.
- Perhaps there is no public demand?
- I am an important person for Turkey as regards the Armenian issue. After all, I won a huge case, but they do not invite me.
- Did any pro-government media outlets invite you?
- No, the government is pro-American, too. This government is gradually proceeding along the path of genocide recognition, but our activities stopped that game. America is trying to split Turkey by means of the Armenian issue. Erdogan was also involved in that game, but we foiled the program.
- Does the government assist you, specifically during this trial?
- It did not assist in the past, but now it seems to have begun to assist a bit, although not to a sufficient degree.
We would remind you that on 9 March 2007, Perinçek was found guilty by a Swiss district court of conscious violation of Swiss laws against genocide denial with a racist motivation and was fined CHF 12,000. The case was a result of Perinçek's description of the Armenian genocide as "an international lie" at a demonstration in Lausanne on 25 July 2005; he later clarified to a Swiss court that there had been massacres, but reiterated his belief that these did not constitute genocide.[8] The verdict was confirmed by the Vaud cantonal appeal court on 19 June, and by the Federal Supreme Court of Switzerland on 12 December 2007. Perinçek announced he will take recourse to the European Court of Human Rights. In December, 2013 the European Court of Human Rights ruled that Switzerland violated the principle of freedom of expression. After the ruling, the government of Switzerland announced its decision to appeal the court’s ruling. On 3 June 2014 the European Court of Human Rights accepted the appeal to move on to the Grand Chamber to clarify the scope available to Swiss authorities in applying the Swiss Criminal Code to combat racism.