Վ. Սարգսյան. «Արարատի ստորոտին» մեդիաֆորումին ներկա կլինեն միջազգային ազդեցիկ լրատվամիջոցներ
Մարտի 18-20-ին նախատեսված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքում առաջին խոշոր միջոցառումը՝ միջազգային մեդիաֆորումը, որը կոչվելու է «Արարատի ստորոտին»: Այս մասին այսօր  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստի ամփոփման ժամանակ ասաց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենք աշխատում են տարածաշրջանային հանձնախմբերի հետ, որպեսզի մեդիաֆորումին ներկա լինեն միջազգային ազդեցիկ լրատվամիջոցներ:
Ապրիլի 22-23-ին նախատեսվում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային գլոբալ հասարակական, քաղաքական ֆորում:
Վ. Սարգսյանն անդրադարձավ նաև Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման կարգին՝ նշելով, որ սրբադասումը հստակ թվեր չի նախատեսում:
Ապրիլի 23-ին Հանրապետության հրապարակում կկայանա համաշխարհային հռչակ ունեցող «Sistem of a down» խմբի համերգը: Վ. Սարգսյանը ասաց, որ հայերից բաղկացած այս խմբի անդամները մեծ պայքար են տարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ, և կազմկոմիտեն որոշել է, որ ճիշտ կլինի 100-րդ տարելիցի օրը այս պահանջը մշակույթի ոլորտում հնչեցնեն հենց իրենք: Բացի այս՝ խումբը 10 խոշոր համերգ է ունենալու Լոնդոնում, Բելգիայում, Մոսկվայում և այլ քաղաքներում:
Նույն օրը երեկոյան տեղի կունենա ավանդական դարձած ջահերով երթը, որին այս տարի ակնկալվում են բազմաթիվ մասնակիցներ:
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում կանցկացվի ոգեկոչման հիմնական արարողությունը արտասահմանյան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Երեկոյան կկայանա դասական երաժշտության մեծ համերգ, որում հանդես կգան բոլոր այն երկրներից, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը կամ քայլեր կատարել այդ ուղղությամբ:
Համերգը կրում «Վերածնունդ» խորագիրը:  «Համերգի սկիզբը խորհրդանշական է՝ Երևանի ժամանակով 20:15-ին»,- ասաց Վ. Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման և ճանաչման միջազգային պայքարը չի ավարտվելու ապրիլի 24-ով:
«Կարծիք կա, թե 100-ամյակից հետո Հայաստանում և Սփյուռքում մարելու է պայքարը: Ովքեր հույս ունեն, թե 2015 թ-ից հետո այլևս չեն զգալու Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հայության ճնշումը, չարարչար սխալվում են, սա թյուր հաշվարկ է: 100-ամյակը առիթ է հայության նոր վերելքի և համախմբման»,- ասաց Վ. Սարգսյանը:

Influential media members to attend At Foothills of Ararat media forum
“At the Foothills of Mount Ararat’ international media forum, which is the first in the series of events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, will be held on March 18-20, Head of the Staff of the President of Armenia, Coordinator of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide Vigen Sargsyan said today when summarizing the result of the 5th session of the State Commission on Coordination of the Events for the Commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
According to him, work is being done with the regional committees to involve representatives of the influential international media in the media forum.
An international public-political forum titled ‘Against the Crime of Genocide’ is due on April 22-23.
V. Sargsyan also spoke about the canonization of the 1915 Armenian Genocide victims by the Armenian Apostolic Church.
A concert of System of a Down rock band consisting of four Armenian-Americans is scheduled to take place in Yerevan’s Republic Square on April 23, Vigen Sargsyan said noting that the band has carried on an active struggle for the recognition and condemnation of the Armenian Genocide.  Prior to the Yerevan concert, SOAD will be on a special tour of London, Brussels, Moscow and some other capitals.
A torchlight procession to the Tsitsernakaberd Memorial Complex is due on the same evening.
The main commemoration ceremony with the participation of foreign delegations will be held in Tsitsernakaberd on April 24. Musicians from the countries that recognized the Armenian Genocide will perform on the evening – ‘Rebirth Concert’ starts at 8:15 pm Yerevan time, Vigen Sargsyan said.
The struggle for the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide will not end on April 24, Vigen Sargsyan said adding that the 100th anniversary is an occasion for renewed enthusiasm and consolidation of the Armenians.