Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Հայկանուշ Հլոյանցի վկայությունը Խնուսի կոտորածների մասին
Համբարձման օրերին Կառավարությունից հրամայվեց, որ բոլոր հայերին քաղաքից հանեն և կոտորեն: Սկսվեց փախուստը: Փախուստի ժամանակ կորցրի իմ երեխաներին:
Ինձ բռնեց Օսման չավուշը, ուզեցավ գետը նետել, բայց, երբ տեսավ, որ իր համար պետքական եմ, խնայեց իմ կյանքը և իմ 6 տարեկան Համազասպ տղայիս հետ տարավ Ճապաղջուր ու մի գյուղում, իր գերդաստանի մեջ պահեց ինձ ու սկսեց բռնի կերպով կենակցել ինձ հետ:
Օսմանը ուներ մի օրինավոր թուրք կին, ևս ինձ նման հայ կին՝ Շուշո, որին տաճկացնելով, անվանում էին «Մինավար», որ նշանակում է երկնային լույս: Ինձ անվանեցին Նիկար: Այս տանը մնացի երեք ամիս: Երբ ռուսները մոտեցան, Օսմանը իր 2 կանանց և ամբողջ ընտանիքը տարավ երկրին խորքը, իսկ ինձ ու իմ տղային թողեց տնպահ, այն մտքով, որ եթե ռուսները հաղթեն ու գրավեն մեր գյուղը, ես իմ հայրենակիցներին կգտնեմ: Իսկ երբ թուրքերը հաղթեն, տունը կպաշտպանեմ՝ մինչև իրենց վերադառնալը:
Աստծո հաջողությամբ՝ ռուսները հաղթեցին ու մեզ հավաքելով, հանձնեցին բերդի շտաբին, որոնք ուղարկեցին Իգդիր: Իմ կորցրածս երեխայի անունն է Ազատ: Ամուսնուս անունը՝ Արևշատ: Նա ասկեար էր, որի մասին ոչ մի լուր չունեմ:

Спецпроект. ПереЖИВШИЕ Геноцид. О резне в городе Хнус. Свидетельство Айкануш Глоянц
Рассказывает Айкануш Глоянц, нашедшая приют в селе Ухузли. Во время Светлого праздника Воскресения Христова правительство издало приказ вывести всех армян из города и убить. Нас начали выселять, я потеряла своих детей в это время.
Меня поймал Осман чавуш, хотел выбросить в реку, но когда увидел, что я могу быть ему полезна, пожалел меня и вместе с шестилетним сыном Амазаспом привез в Чапахджур. Он поселил меня в своей семье в одном из сел и насильно сожительствовал со мной.
У Османа была одна законная жена-турчанка, и еще одна жена, как и я, армянка – Шушо, которую обратили в мусульманскую веру и звали «Минавар», что означает небесный свет. Меня назвали Никар. Я прожила в этом доме три месяца. Когда русские начали приближаться к селу, Осман перевез двух своих жен и всю семью вглубь страны, а меня и сына оставил сторожить дом, думая, что если русские одержат победу и захватят село, я найду своих соотечественников. А если победят турки – буду охранять дом до их возвращения. По воле Бога, русские победили, нас собрали и передали в штаб крепости, который направил нас в Икдир. Ребенка, которого я потеряла, звали Азат. Имя мужа – Аревшат. Он был аскяром, у меня нет никаких сведений о нем.