Beeline–ի  և «Համազգային վստահություն» խորհրդի համագործակցության շրջանակում կցուցադրվի «Կոմիտաս. Կարոտի կռունկ» ֆիլմ ներկայացումը
24/03/2015 15:08
Beeline–ի և «Համազգային վստահություն» խորհրդի համագործակցության շրջանակում կցուցադրվի «Կոմիտաս. Կարոտի կռունկ» ֆիլմ ներկայացումը
Beeline–ի և «Համազգային վստահություն» խորհուրդի համագործակցության շրջանակում կցուցադրվի «Կոմիտաս. Կարոտի կռունկ» ֆիլմ ներկայացումը։ Ներկայացումը ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրի ներքո անկացվող միջոցառումների շրջանակում։ Այս մասին հայտնում են  «ԱրմենՏել» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Ֆիլմ-ներկայացումը Կոմիտասի կերպարը ներկայացնում է այնպես, ինչպես այն եղել է իրականում՝ ըստ արխիվային նամակների, հուշերի, մենախոսությունների, մտքի պայծառացումների և մթագնումների:
Ֆիլմի ցուցադրությունից հետո տեղի կունենա Գրիգոր Տեր-Ավագյանի նկարների ցուցահանդես-վաճառքը` «Հայաստանը հոգու աչքերով» խորագրով: Ցուցահանդեսի նպատակն է ևս մեկ անգամ աշխարհին ցույց տալ հայ միտքը, հայ մշակույթը, խոսքն ու ձեռագիրը:
«Որպես հեռահաղորդակության առաջատար օպերատոր` Beeline-ը կարևորում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումների աջակցությունը: Մշակույթն այն հզոր գործիքն է, որի միջոցով պատմական իրադարձություններն առավելագույնս մատչելի կերպով կարող են ներկայացվել լայն հանրությանը: Վստահ եմ, որ նմանատիպ մշակութային միջոցառումները կնպաստեն երիտասարդների և օտարերկրացիների շրջանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը և միջազգային ճանաչմանը», - նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Համազգային վստահություն» խորհրդի նախաձեռնությունն ուղերձ է քաղաքակիրթ մարդկությանը՝ Կոմիտասի միջոցով և Կոմիտասի շուրթերից. այդ ո՞ր  քարեղեն ուղեղն է ասել, որ մենք պիտի մեռնենք … մենք պիտի ապրենք … »,- նշեց «Համազգային վստահություն» խորհրդի նախագահ Աստղիկ Խաչատրյանը:
Նշենք, որ «Կոմիտաս. Կարոտի կռունկ» ֆիլմ-ներկայացման առաջին ցուցադրությունը տեղի կունենա մարտի 30-ին ժ. 19:00-ին Գ. Սունդուկյանի անվան Ազգային ակադեմիական թատրոնում: Ֆիլմը կցուցադրվի նաև Վրաստանում, Ռուսաստանում և Լիբանանում:

В Ереване будет показан фильм-представление «Комитас: Журавль тоски»
В рамках сотрудничества Beeline и совета «Общенациональное доверие» будет показан фильм-представление «Комитас: Журавль тоски». Как передает пресс-служба компании, показ фильма проходит в рамках мероприятий, проводимых под лозунгом «Помню и требую» и посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
В фильме образ Комитаса представлен таким, каким он был в реальности. Он основан на архивных письмах, воспоминаниях, монологах. После показа фильма состоится выставка картин Григора Тер-Авагяна «Армения глазами души».
«Как лидирующий телекоммуникационный оператор, Beeline придает важность содействию мероприятиям, посвященным 100-й годовщине Геноцида армян. Культура является тем мощным инструментом, посредством которого исторические события можно максимально доступным образом представить широкой общественности. Уверен, что подобные культурные мероприятия поспособствуют повышению осведомленности молодежи и иностранцев о Геноциде армян и его международному признанию», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Инициатива совета „Общенациональное доверие” – обращение всему цивилизованному человечеству через Комитаса, из уст Комитаса», - отметила президент совета «Общенациональное доверие» Астхик Хачатрян.
Отмечается также, что первый показ фильма-представления «Комитас: Журавль тоски» пройдет 30 марта в 19:00 в Национальном академическом театре имени Г. Сундукяна. Фильм также будет показан в Грузии, России и Ливане.