Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Նազար Ղազարյանի վկայությունը` Ջըլկանի գյուղի սպանդի մասին
Վերապրած Նազար Ղազարյանի վկայությունը` Բայազետի գավառի Ալաշկերտի գավառակի Ջըլկանի գյուղի հայության տեղահանության մասին:
«Ջըլկանի գյուղը պատերազմեն առաջ ունեցել է 90 տուն հայ բնակիչ և 2 տուն քուրդ: Գյուղը ուներ 1000 տուն ոչխար և 1200 սևատավար (կով, գոմեշ, էշ, ձի): Գյուղը կարդյունաբերեր տարեկան 1500 խալվար ցորեն և գարի: Ուներ 4 ջրաղաց և բազմաթիվ ուռենիի և բարդիի ծառեր:
Գյուղը տարեկան 450 սայլ խոտ ուներ, 40 գութան: Եկեղեցին նորաշեն էր (այժմ այրված): Եկեղեցական ամեն տեսակ անոթներ, սպասներ, հին ձեռագիրներ ուներ եկեղեցին, որու գանձանակի մեջ կար նաև 350 օսմ. ոսկի: Տէր Հակոբ քահանան այժմ ողջ է: Գյուղը այժմ հիմնովին ավերակ է և անմարդաբնակ: Գյուղեն քիչ հեռու, կազարմաներու մեջ կապրին 10-15 տուն գյուղացիներ, որոնք Կովկասեն հոն անցեր են:
Համաեվրոպական պատերազմը երբ հայտարարվեցավ, և երբ Թուրքիան ընդհանուր զորահավաք հայտարարեց, Ջըլկանի գյուղեն զինվոր վերցուցին 30 մարդիկ և ղրկեցին Էրզրում, ուր 10 հոգի մնացին զինվորության մեջ, իսկ 20 հոգի դասալիք ըլլալով՝ փախան:
Կառավարությունը իբրև պատերազմական տուրք գյուղեն վերցուց 30 խալվար ցորեն, 40 խալվար գարի, 5 փութ յուղ, հետո տարավ հավկիթ, ոչխար, 60 սայլ խոտ: Զինվոր չեղողներուն իրենց տավարներով տարապարհակ աշխատանք կատարել կու տային՝ խիստ ծեծով և բռնությամբ:
Ռուս-տաճկական պատերազմը հայտարարելուն պես՝ հայերուն վիճակը վատացավ, գյուղերը կողոպտվեցան քրդերու կողմէ, որոնք իրենց «ծանոթ» հայերէն ոմանց պաշտպանեցին այն պատճառով, որ հայերէն կսպասեին փոխադարձ պաշտպանություն՝ ռուսերու հանդեպ: Հայերը պաշտպանող քրդերը Քոլէն և Չուռուկ գյուղացի էին, որոնք պաշտպանեցին 15 օր: Երբ ռուսական բանակը կմոտենա (1914 թ. աշնանը), հայերը քրդերու քովեն կհեռանան: 1914 թ. դեկտեմբերին կնահանջեն Ալաշկերտեն: Կեսգիշերին հայ կամավորները կիմացնեն գյուղացոց ռուսերու նահանջը: Գյուղացիք իրենց կարգ մը տնական առարկաներով (բարձկաններով) ճամփա կելլեն (դեկտ. 1914 թ.) և 7 օրէն կը հասնին Կովկաս ու կը հաստատվին Էջմիածնի շրջակայքի գյուղերուն մեջ:

Special Project. Survivors of Armenian Genocide. Nazar Ghazaryan about deportation of Jlkani population
13/04/2015 20:58
Aysor.am is launching the third series of project “Armenian Genocide: Breaking the Silence.” Under the headline “Survivors” we will regularly present the testimonies of survivors of the 1915 Armenian massacres in the Ottoman Turkey
Testimony of survivor Nazar Ghazaryan about Armenians’s deportation of the village Jlkani, Alashkert region, Baiazid province.
“Before the war, the village had 90 houses with Armenians and 2 with Kurdish, 1000 sheep, 1200 cattle, 4 mill, lots of willow and poplar trees. The population of the village was engaged in wheat and barley Industry. Annually the village had 400 piles of grass, 40 plough. The church was new-built (now it’s burned). The church had utensil, manuscripts and there were also ottoman gold coins in the money box. The Clergyman of the church Mr. Priest Hakob is now alive.
The village is now ruined and uninhabited. Not far from the village there were barracks with 10-15  families. When the war started and Turkey declared a general mobilization, the enemy came and took 30 people from Jlkani and sent them to Erzurum. 10 of them stayed for serving, 20 escaped. The government took 30 bushels of wheat, 40 bushels of barley, 5 kilos of linseed, 60 piles of grass, eggs, sheep as a tribute. The enemy forced the rest of the people to work beating and torturing them.
When the Russian-Tajik war began Armenian’s condition worsened, the villages were looted by Kurds. Some Kurds helped the villagers because Armenians were waiting for Russian support. Qolen and Churuk were Kurdish villagers who defended Armenians for 15 days. When the Russian army approached, Armenians left the Kurds. In December, 1914 the army retreated from Alashkert. At midnight Armenian volunteers joined the Russians retreat. The villagers packed their household objects (December, 1914) and in 7 days they reached Caucasus settling in surrounding villages of Ejmiatsin”.