«Հայոց ցեղասպանության դասերը և Հայկական բանակը՝ որպես ցեղասպանության կանխարգելման երաշխավոր»
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ներկա է գտնվել Երևանի Հրանտ Դինքի անվան թիվ 44 հիմնական դպրոցում կազմակերպված բաց դաս-միջոցառմանը, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի դրույթների քննարկմանը և ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչմանը:
ՊՆ-ից տեղեկացնում են, որ Մեծ եղեռնի համընդհանուր ճանաչման, դատապարտման ու արդարության վերականգման պահանջատիրության համատեքստում կարևորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կրթօջախներում անցկացվող ճանաչողական դասերն ու ոգեկոչման միջոցառումները, պաշտպանության նախարարը դպրոցի ուսուցչական կազմին և աշակերտներին է ներկայացրել ընդհանուր տեղեկություններ, պատմաիրավական մի շարք փաստեր 1915թ. թուրքական իշխանությունների իրականացրած գազանությունների ու խոշտանգումների մասին:
«Հայոց ցեղասպանության դասերը և Հայկական բանակը՝ որպես ցեղասպանության կանխարգելման երաշխավոր» խորագիրը կրող բաց դասի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը փաստել է, որ դարեր շարունակ հայ ժողովուրդը ստիպված է եղել անցնել դժվարություններով, հաղթահարել բազմաթիվ խոչընդոտներ, սակայն այդ ամենից դուրս է եկել պատվով ու գլուխը բարձր: Եվ պատահական չէ, որ այսօր Հայաստան աշխարհն ունի անկախ պետականություն, տարածաշրջանում փոխգործունակ, մարտունուկ և մրցունակ բանակ, որն իրավամբ կարող է կանխարգելել այնպիսի դաժանություններն ու  չարագործությունները, ինչպիսին Հայոց մեծ եղեռն էր:
Խոսելով ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման փուլերի ու առանձնահատկությունների մասին՝ Ս.Օհանյանը հավաստիացրել է նաև, որ ինչպես Արցախյան գոյամարտի տարիներին, այնպես էլ այսօր, հայ զինվորը ամուր կանգնած է սահմանին` պատրաստ կատարելու յուրաքանչյուր մարտական առաջադրանք և արժանի հակահարված տալու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգության:

Министр обороны Армении присутствовал на открытом уроке, посвященном 100-й годовщине Геноцида армян
Министр обороны Армении Сейран Оганян присутствовал сегодня на организованном в ереванской школе №44 имени Гранта Динка открытом уроке, посвященном обсуждению положений Всеармянской декларации к 100-й годовщине Геноцида армян и мероприятиям в память невинных жертв. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Министр обороны отметил важность проведения в учебных заведениях уроков и обсуждений в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в контексте всеобщего признания и осуждения этой трагедии. Сейран Оганян представил учительскому составу и школьникам общие сведения и историко-правовые факты о совершенных турецкими властями в 1915 году зверствах и насилии в отношении армян.
В ходе открытого урока на тему «Уроки Геноцида армян и Армянская армия как гарант предотвращения геноцида» глава оборонного ведомства констатировал, что армянский народ вынужден был пройти через большие трудности, преодолеть многочисленные препятствия, однако вышел из этого с честью. И неслучайно, что сегодня Армения имеет независимую государственность, боеспособную и конкурентоспособную армию в регионе, которая может предотвратить такое злодеяние как Геноцид армян.
Обратившись к этапам формирования Вооруженных сил Армении, Сейран Оганян заверил, что как в годы карабахской освободительной войны, так и сегодня армянский солдат крепко стоит на границе, готов выполнить любую поставленную боевую задачу и достойно отразить посягательство противника.