Փորձագետ. Վրաստանը չքաղաքականացրեց Ջավախքի հայերի քաղաքացիության հարցը
Վրաստանը չքաղաքականացրեց Ջավախքի հայերի քաղաքացիության հարցը, թեև բազմաթիվ տեխնիկական հարցեր դեռևս համաձայնեցված չեն։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Կովկաս ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը։
Խոսքը վերաբերում է Սամցխե Ջավախեթիում ապրող հազար բնակիչներին, որոնք հայկական անձնագրերով մեկնել էին Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի։
Հիշեցնենք, որ 2014թ. Վրաստանի տարածքում առանց գրանցման բնակվելու իրավունքը օտարերկրյա քաղաքացիների համար 180 օրյա ժամկետը կրճատվել է մինչև 90 օր։
Ս. Մինասյանի խոսքով՝ խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն Ջավախքի հայերին, այլ նաև Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնող Վրաստանի մյուս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին, նման խնդիր առաջացել էր Քվեմո-Քարթլիի ադրբեջանցիների հետ։
«Չպետք է մոռանանք, որ Վրաստանում երկքաղաքացիության թեման շատ նուրբ  հարց է, հատկապես, երբ 2-րդ քաղաքացիությունը Ռուսաստանինն է»,- ասաց Ս. Մինասյանը։

С.Минасян: Грузия не политизировала вопрос гражданства армян Джавахка
Грузия не политизировала вопрос гражданства армян Джавахка, несмотря на то, что многочисленные технические вопросы пока не согласованы. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По словам политолога, речь идет о трудовых мигрантах из Джавахка, которые находятся в России с армянскими паспортами.
Напомним, с 20154 года право проживания на территории Грузии без регистрации для иностранных граждан сокращено с 180 дней до 90.
Как отметил С.Минасян, это касается не только армян Джавахка, но и представителей всех других национальных меньшинств Грузии, выезжающих на работу в Россию. По его словам, такая же проблема возникла и азербайджанцами Квемо-Картли.
«Не следует забывать, что тема двойного гражданства в Грузии очень деликатный вопрос, особенно когда второе гражданство – российское», - сказал С.Минасян.