Նախագահը հանդիպում է ունեցել Սիրիայի ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամիի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանում այսօր մեկնարկած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» հասարակական-քաղաքական գլոբալ ֆորումի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ժողովրդական ժողովի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամիի հետ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և շնորհակալություն հայտնել ֆորումին մասնակցության համար, ինչը, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, հայ ժողովրդի նկատմամբ բարեկամ սիրիացի ժողովրդի անկեղծ հարգանքի ևս մի վկայություն է: Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Սիրիայի ժողովրդական ժողովին Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված քայլերի համար։ Նախագահը բարձր է գնահատել ս.թ. մարտին Սիրիայի ժողովրդական ժողովում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հատուկ նիստի անցկացումը և պարոն Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամիի ազդեցիկ ելույթը:
Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահամին Նախագահ Սերժ Սարգսյանին է փոխանցել Սիրիայի Նախագահ Բաշար Ալ-Ասադի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները և ընդգծել, որ Սիրիայում հատուկ վերաբերմունք ունեն բարեկամ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ: Նա նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության մասնակցությունը երևանյան ֆորումին վկայում է, որ Սիրիան ճանաչում է Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումը Սիրիայի ժողովրդական ժողովի նախագահը լավ առիթ է համարել միջազգային հանրության ջանքերի համախմբման և հետագայում նմանօրինակ հանցագործությունները կանխելու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-սիրիական դինամիկ զարգացող հարաբերություններին, որում, կողմերի համոզմամբ, մեծ դեր ունի սիրիահայ համայնքը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավով է նշել Սիրիայում արդեն չորս տարուց ավելի ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակի մասին և հույս հայտնել, որ բարեկամ Սիրիան այս փորձությունից դուրս կգա ավելի ամրապնդված, երկրում շուտով կհաստատվի խաղաղություն ու կայունություն:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է նաև հայ-սիրիական բարեկամության առանցքում գտնվող միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը:

Armenian president meets with speaker of Syrian People’s Council Mohammad Jihad al-Laham
Within the frame of the social and political global forum “Against the Crime of Genocide” that has started today in Yerevan, President Serzh Sargsyan held a meeting with Mohammad Jihad al-Laham, Speaker of the People’s Council of the Syrian Arab Republic.
Serzh Sargsyan welcomed the dignitary to our country and thanked for his participation in the forum, which, according to the Armenian President, once again speaks of the sincere respect of the friendly Syrian people for the Armenian people. Serzh Sargsyan expressed his gratitude to the People’s Council of Syria for its steps aimed at the recognition of the Armenian Genocide. The President praised the special session of the People’s Council of Syria held this March in connection with the Armenian Genocide and the influential speech delivered by Mr. Jihad al-Laham.
Mr. Jihad al-Laham conveyed Syrian President Bashar al-Assad’s warm regards and best wishes to President Serzh Sargsyan and stressed that Syrians have a special attitude towards Armenia and the Armenian people. He noted that the participation of his delegation in the Yerevan forum bears witness to the fact that Syria recognizes the Armenian Genocide committed by the Ottoman Empire. The Speaker of the People’s Council of Syria said that the global forum “Against the Crime of Genocide” is a good opportunity to mobilize the efforts of the international community and prevent the repetition of such crimes in the future.
At the meeting, the interlocutors touched upon the relationship between Armenia and Syria that has been developing dynamically since the establishment of diplomatic relations in which the parties agreed the Syrian-Armenian community has played a major role. President Serzh Sargsyan was sorry to mention the internal political situation prevailing in Syria for more than four years now and expressed the hope that the friendly country of Syria will grow stronger as a result of this hardship and will manage to ensure domestic peace and stability.
At the meeting, the parties also attached value to the strengthening of inter-parliamentary ties which lie at the core of the friendship between Armenia and Syria.