Կաթողիկոս. Մարդկությունը չափազանց մեծ գին է վճարում Ցեղասպանության ոճրագործության ժխտման և այն անպատիժ թողնելու համար
22/04/2015 10:55
Մարզահամերգային համալիրում տեղի է  ունեցել «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային համաժողովի բացման արարողությունը, որին ներկա էին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում են Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից:
Համաժողովի բացմանը մասնակցում էին նաև Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողությունների առիթով Հայաստան ժամանած Քույր Եկեղեցիների հոգևոր պետեր և պատվիրակություններ, միջեկեղեցական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, Հայ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդներ:
Արարողության ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդես եկավ ողջույնի և օրհնության խոսքով:
Ներկայացնում ենք Կաթողիկոսի խոսքն ամբողջությամբ.
Մեծարգո Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության,
Սիրելի հոգևոր եղբայրներ,
Համաժողովի պատվարժան մասնակիցներ և հյուրեր,
Ողջունում ենք Ձեզ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում կազմակերպված այս համաժողովի առիթով և բերում օրհնություն համայն հայոց հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից:
Բազմաթիվ փորձություններ տեսած մեր ժողովրդի նորագույն պատմության ամենամռայլ և ողբերգական էջը 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում ծրագրված և իրագործված Հայոց Ցեղասպանությունն է, որին զոհ գնացին շուրջ մեկ ու կես միլիոն հայորդիներ: Այսօր` 100 տարի անց, այդ ոճրագործությունը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է: Մի շարք պետությունների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը` իբրև մարդկության դեմ գործված ծանրագույն հանցագործություն, վստահություն է ներշնչում Մեզ, որ այն պիտի ստանա համընդհանուր ճանաչում ու արդար գնահատական։
Քիչ են դեպքերը, երբ մի պետություն, որ ցեղասպանություն է կազմակերպել, ճանաչում և ընդունում է իր հանցանքը: Այս առումով Գերմանիան կարող է օրինակ հանդիսանալ Թուրքիայի ներկա իշխանությունների և ցեղասպան այլ պետությունների համար:
Ցեղասպանության ժխտումը ոչ միայն ցեղասպանության ենթարկված ժողովրդի իրավունքների, արժանապատվության ու արդարության ոտնահարում է, այլև խարխլում է միաջազգային իրավունքի և համընդհանուր բարոյականության հիմերը և ծանր հարված հասցնում ազգերի և ժողովուրդների հարաբերություններին ու խաղաղ համակեցությանը:
Ժամանակին միջազգային հանրության կողմից ցեղասպանության հանցագործությունների անտեսումը, անդատապարտելի ու անպատիժ թողնելը, ինչպես և` ժխտողականությունը պատճառ դարձան, որ շարունակվի եղերագործությունների շղթան: Նույն չարահնար մտածողությամբ, որով կազմակերպվեցին հայերի սոսկալի, վայրագ ջարդերը, ծնունդ առան Հոլոքոստը, Ռուանդայի, Դարֆուրի ցեղասպանությունները:
Ցեղասպանության ոճրագործության ժխտման և այն անպատիժ թողնելու համար մարդկությունը չափազանց մեծ գին է վճարում: Ժխտողականության հանդուրժումը անտարբեր է դարձնում մարդուն իր նմանի տառապանքի հանդեպ և հանրության կյանքում լռեցնում բարոյական պատասխանատվության ձայնը` զրկելով նման սարսափի կրկնությունը կանխելու հանձնառությունից:
Մարդկությունը բարոյական պարտավորություն ունի պայքարելու ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործությունների: Բարոյականությունը, որ պիտի լինի հիմնամուր սյունը հասարակական կյանքի և պետությունների քաղաքականության, դժբախտաբար, այսօր հաճախ զոհաբերվում է աշխարհաքաղաքական շահերին: Նման հանցավոր դիրքորոշման ու վերաբերմունքի հետևանքները ողբերգական են բազմաթիվ ժողովուրդների համար: Մեզ` հայերիս համար, դա մեկ ու կես միլիոն մեր հայրերի կյանքն էր, կորուսյալ մեր հայրենիքը, մասամբ ոչնչացված և մասամբ ոչնչացման վտանգին ենթակա մշակութային ժառանգությունը:
Այսօր մարդկությունն ականատես է նոր ողբերգությունների աշխարհի տարբեր կողմերում: Հազարավոր մարդիկ զոհ են դառնում ազգային-կրոնական անհանդուրժողականությանն ու ծայրահեղականությանը, մասնավորապես` Մերձավոր Արևելքի երկրներում, ինչպես վերջերս Լիբիայում` Ղպտի և Եթովպիական Եկեղեցիների հավատացյալներ: Անմեղ կյանքեր խլող եղեռնագործությունները անկախ դրսևորման ձևերից ու եղանակներից` հանցագործություն են մարդկության դեմ և խստագույնս` դատապարտելի: Դրանց դեմ պայքարը` իբրև դարի մարտահրավեր, պարտքն է յուրաքանչյուր ժողովրդի, պետության, միջազգային հանրության և կառույցի:
Առաքյալն ուսուցանում է, որ եթե մարմնի մի անդամը տառապում է, մյուս անդամները ևս տառապում են նրա հետ (հմմտ. Ա Կորնթ. 12. 26)։ Հիրավի, այս վերջին հարյուր տարիների ընթացքին բազում պետություններ, ազգեր, Եկեղեցիներ, կրոնական ու միջազգային կազմակերպություններ և անհատներ կիսել են հայ ժողովրդի ցավը և իրենց դիրքորոշմամբ նպաստել, որ արդարությունը հաղթանակի։
Մենք վերստին երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր այն անձանց, ազգերին, Եկեղեցիներին և պետություններին, ովքեր ապաստան են տվել և սատարել մեր ժողովրդի տարագիր զավակներին` վերակերտելու ազգային և հոգևոր իրենց կյանքը, ինչպես և նրանց, ովքեր ճանաչել և դատապարտել են Հայոց Ցեղասպանությունը։ Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում համաժողովի մասնակիցներիդ` քույր Եկեղեցիների Պետերիդ, եկեղեցական և կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներիդ, բարեկամ երկրների պետական այրերիդ, գիտության և մշակույթի գործիչներիդ և բոլորին, ովքեր այս օրերին մեր ժողովրդի հետ են և գովարժան նպաստ են բերում Հայոց Ցեղասպանության և մարդկության դեմ գործված բոլոր հանցագործությունների դատապարտմանը:
Աղոթում ենք, որ Ամենակալ Աստված խաղաղության և բարօրության մեջ պահպանի համայն աշխարհը, որ ոչ մի ժողովուրդ այլևս չապրի ցեղասպանության ողբերգությունը: Թող Տերը օրհնի մարդկանց և ազգերի միջև եղբայրության ու արդարության ճանապարհները։ Ամեն:

Католикос: Человечество платит слишком большую цену за отрицание преступления геноцида
Католикос всех армян Гарегин Второй сегодня выступил на глобальном общественно-политическом форуме «Против преступления геноцида».
Представляем полный текст выступления Католикоса:
«Глубокоуважаемый Президент Республики Армения,
возлюбленные духовные братья,
досточтимые участники форума и гости,
Приветствуем Вас по случаю этого форума, организованного в рамках мероприятий сотой годовщины Геноцида армян, и приносим благословение из духовного центра всех армян – Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Самая мрачная и трагическая страница в новейшей истории нашего народа, видевшего многие испытания, – Геноцид армян, спланированный и осуществленный в начале 20-го века в Османской Турции, жертвами которого стали около полутора миллиона армян.
Сегодня, спустя 100 лет, это злодеяние в центре внимания мирового сообщества. Признание и осуждение все возрастающим числом государств Геноцида армян, как тяжелейшего преступления, содеянного против человечества, внушает Нам уверенность, что он получит всеобщее признание и справедливую оценку.
Малочисленны случаи, когда организовавшее геноцид государство признает и принимает свою вину. В этом смысле Германия может стать примером для нынешних властей Турции и других государств, содеявших геноцид.
Отрицание геноцида не только попирает права, достоинство подвергнутого геноциду народа и справедливость, но и подрывает основы международного права и всеобщей морали, наносит тяжелый удар по отношениям и мирному сосуществованию наций и народов.
В свое время игнорирование международным сообществом преступлений геноцида, оставление их без осуждения и наказания, а также отрицание стали причиной продолжения цепи злодеяний. Тем же злокозненным мышлением, коим были организованы ужасные, лютые погромы армян, были порождены Холокост, геноциды в Руанде и Дарфуре.
Человечество платит слишком большую цену за отрицание преступления геноцида и оставления его безнаказанным. Толерантность к отрицанию делает человека равнодушным к страданию себе подобного и в жизни общества заставляет замолчать глас ответственности, лишая обязательства предотвратить повторение подобного кошмара.
Человечество несет моральное обязательство бороться против преступлений геноцида. Нравственность, которая должна быть прочной основой общественной жизни и политики государств, к сожалению, сегодня зачастую приносится в жертву геополитическим интересам. Последствия подобной преступной позиции и отношения трагичны для многих народов. Для нас, армян, – это жизнь полтора миллионов наших отцов, наша утерянная Родина, частично уничтоженное и частично подлежащее угрозе уничтожения культурное наследие.
Сегодня человечество становится очевидцем новых трагедий в различных уголках мира. Тысячи людей становятся жертвами национальной, религиозной нетерпимости и экстремизма, в частности, в странах Ближнего Востока, недавно в Ливии – верующие Коптской и Эфиопской Церквей. Злодеяния, отнимающие невинные жизни, независимо от видов и способов проявления, являются преступлением против человечества и подлежат строжайшему осуждению. Борьба против них, как вызов века, – долг каждого народа, государства, мирового сообщества и организации.
Апостол назидает, что если один из членов тела страдает, остальные члены также страдают вместе с ним (ср. 1 Кор. 12:26). Поистине, в течение последних ста лет много государств, наций, Церквей, религиозных и международных организаций и людей разделили боль армянского народа и своей позицией поспособствовали тому, чтобы справедливость восторжествовала.
Мы вновь выражаем признательность всем личностям, нациям, Церквам и государствам, которые приютили и помогли изгнанным чадам нашего народа воссоздать свою национальную и духовную жизнь, а также тем, кто признал и осудил Геноцид армян. Приносим Нашу признательность Вам, участникам форума, Предстоятелям сестринских Церквей, представителям религиозных организаций, государственным мужам дружественных стран, деятелям науки и культуры и всем, кто в эти дни – с нашим народом и вносит похвальный вклад в дело осуждения Геноцида армян и всех преступлений, содеянных против человечества.
Молимся, дабы Бог Вседержитель хранил весь мир в мире и благоденствии, чтобы ни один народ более не испытал трагедии геноцида. Пусть Господь благословит стези братства и справедливости между людьми и нациями».