Նալբանդյան. Եթե բոլորը խոսում են մի լեզվով, որը դու չես հասկանում, ապա սխալը քո մեջ է
Հայոց  Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շուրջ Թուրքիայից ստացվող արձագանքները ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի որակմամբ ոչ այլ ինչ են, քան հակաարձագանքներ: Այս մասին ԱԳ նախարարը հայտարարեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ շեշտելով, որ Թուրքիային թերևս ավելի հեշտ կլիներ մեկ հայտարարությամբ հանդես գալ.
«Թուրքիային ավելի հեշտ կլիներ հանդես գալ հայտարարությունով՝ քննադատելով ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, միջազգային հանրությունը, որ նրանք խոսում են մի լեզվով, որն իրենք չեն հասկանում: Բայց այստեղ էլ մտածելու կարիք կա. եթե ամբողջ աշխարհը խոսում է մեկ լեզվով ու դու այն չես հասկանում, ապա պետք է մտածես՝ միգուցե սխալը հենց քո մեջ է»,- ասաց նա:
Է. Նալբանդյանի խոսքով՝ դրա փոխարեն, սակայն,  Թուրքիան վերջին շրջանում քննադատում է բոլորին՝ Հռոմի պապին, Եվրախորհրդարանին, ու այն երկրներին, որոնք ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը:

Recently, Turkey has been criticizing everyone: the Pope, the European Parliament, France, Russia, Germany, Austria and many other countries, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian told reporters, commenting on Turkey’s reaction to the statements by various countries and international organizations on the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
“It would be easier for Turkey to make one statement criticizing the entire civilized world and the international community because they speak a language which Ankara does not understand,” Nalbandian said.
Nalbandian added that Turkey needs to think about the international community’s reaction. “If the entire world speaks a language which Ankara does not understand, then the problem may be in Ankara.”