ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումների
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան բնակավայրի հյուսիս-արևմտյան ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/ և Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/, ինչպես նաև ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/:

On May 5, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan in the north-west direction of Seisulan settlement of NKR Martakert region, the press service of Nagorno-Karabakh Foreign Ministry reports.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine) and Khristo Khristov (Bulgaria), as well as by staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Jiri Aberle (Czech Republic), as well as by Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the ceasefire regime was registered.