Նախագահն ընդունել է Վրաստանի արդարադատության ու պատիժների կատարման և պրոբացիայի նախարարներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի արդարադատության ու պատիժների կատարման և պրոբացիայի նախարարներ Թեա Ծուլուկիանիին և Գիորգի Մղեբրիշվիլիին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին և նրանց մասնակցությամբ Երևանում կայացած հայ-վրացական իրավական համագործակցության առաջին ֆորումը: Գոհունակությամբ փաստելով, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը տարեցտարի խորանում է, Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ դա լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար: Այս համատեքստում Հանրապետության Նախագահը կարևորել է երկու երկրների իրավական ոլորտը ներկայացնող գերատեսչությունների մի ջև ձևավորված հարաբերությունները և հույս հայտնել, որ իրավական համագործակցության ֆորումը պարբերական բնույթ կկրի՝ իր ներդրումը բերելով հայ-վրացական բարեկամական կապերի առավել ամրապնդմանն ու զարգացմանը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հիշյալ գերատեսչությունների կողմից քննարկվող հարցերը հիմնականում վերաբերում են այն խնդիրներին, որոնց հետ առնչվում են Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները, ուստի կարևոր է, որ դրանք երկկողմ քննարկումների, փորձի փոխանակման շնորհիվ արդյունավետ լուծումներ ստանան, և քաղաքացիներն զգան կատարված բարելավումները:
Հանդիպման առիթով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր անկեղծ զորակցությունն է հայտնել Վրաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ Թբիլիսիում տեղի ունեցած հեղեղումների ու տարերային աղետի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ Վրաստանի կառավարությունն ու Թբիլիսիի քաղաքային իշխանությունները կանեն ամեն հնարավորը՝ այդ աղետի հետևանքների շուտափույթ հաղթահարման համար: Հանրապետության Նախագահը Հայաստանի կողմից կրկին պատրաստակամություն է հայտնել՝ անհրաժեշտության դեպքում աջակցություն ցուցաբերել բարեկամ Վրաստանին:
Հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է նաև, որ մեր երկիրը շահագրգռված է ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց և Վրաստանի՝ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո նոր պայմաններում շարունակել հայ-վրացական միջպետական հարաբերությունները զարգացնել և խորացնել:
Նախարարներ Թեա Ծուլուկիանին և Գիորգի Մղեբրիշվիլին ընդգծել են, որ Հայաստանի արդարադատության նախարարի Վրաստան կատարած այցի ժամանակ երկու երկրների միջև իրավական ոլորտում ձևավորված համագործակցության ներկայիս ձևաչափը մտադիր են պահպանել և ֆորումը դարձնել ավանդական, փորձի փոխանակում իրականացնել ու զարգացնել համագործակցությունը՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների:

President receives Georgian ministers of Justice and Corrections
President Serzh Sargsyan received today Thea Tsulukiani, Minister of Justice of Georgia, and Giorgi Mghebrishvili, Minister of Corrections of Georgia.
The president welcomed the guests and their participation in the first Armenian-Georgian Forum for Legal Cooperation held in Yerevan. Expressing his satisfaction with the fact that Armenia and Georgia continue to conduct high-level political dialogue and deepen multi-sectoral cooperation, Serzh Sargsyan stressed that it lays the groundwork to add new dimensions for partnership. In that context, the Armenian president attached importance to the relationship between the two countries’ legal affairs ministries and expressed the hope that the forum for legal cooperation will continue on a regular basis, thereby bringing its contribution to the further strengthening and development of friendly ties between Armenian and Georgia. Serzh Sargsyan underscored that the mentioned ministries mainly deal with problems faced by both Armenian and Georgian citizens, and, hence, it is important to find effective solutions to them through mutual discussions and exchange of experience so that citizens can feel the difference.
At the meeting, President Serzh Sargsyan once again expressed his sincere support for the friendly people of Georgia on the occasion of the floods and natural calamity in Tbilisi and expressed the hope that Georgia’s government and Tbilisi’s local authorities will try their best to quickly overcome the effects of the calamity. The Armenian president reiterated Armenia’s readiness to render necessary assistance to the friendly country of Georgia.
During the meeting, Serzh Sargsyan also emphasized that our country is keen on developing and deepening Armenian-Georgian interstate relations under new conditions created by Armenia’s membership in the EAEU and the conclusion of the Georgia-EU Association Agreement.
Ministers Thea Tsulukiani and Giorgi Mghebrishvili underscored that they intend to follow the legal cooperation format established during the Armenian justice minister’s visit to Georgia and make it a tradition, as well as to conduct exchange of experience and promote cooperation between the two friendly countries.