ԱՄՆ հյուպատոսական ծառայությունները  վերականգնվել են
Հյուպատոսական համակարգերի հետ կապված խնդիրները կարգավորելու ուղղությամբ ԱՄՆ պետքարտուղարության հյուպատոսական վարչության գործուն ջանքերի շնորհիվ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունն ակնկալում է եկող շաբաթվանից ամբողջությամբ վերականգնել վիզաների ծառայությունները: Տեխնիկական խափանման հետևանքով առաջացած կուտակումների պատճառով մենք դեռևս չենք կարողանա վիզայով անձնագրերը վերադարձնել դիմումը բավարարելուց հետո 2-3 աշխատանքային օրվա ընթացքում, ինչպես սովորաբար արվում էր: Այս մասին ասված է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Ոչ ներգաղթային վիզայի դիմումատուներին (տուրիստական, բիզնես, ուսանողական և այլ վիզաներ)
Եթե դուք հարցազրույցի պայմանավորվածություն ունեիք, որը չեղարկվել էր, ապա խնդրում ենք զանգել +374 60 27 0113 հեռախոսահամարով՝ նոր պայմանավորվածություն ձեռք  բերելու համար:
Եթե դուք հարցազրույցն անցել եք, ու վիզայի տրամադրման ձեր դիմումը բավարարվել է, և ձեր անձնագիրը գտնվում է Հյուպատոսական բաժնում, ապա կարող եք գալ և վիզայով անձնագիրը ստանալ ԱՄՆ դեսպանատնից հետևյալ օրերին.
-      երկուշաբթի, հունիսի 29-ին ժամը 16:00-17:20
-      երեքշաբթի, հունիսի 30-ին ժամը 14:00-15:00
-      չորեքշաբթի, հուլիսի 1-ին ժամը 16:00-17:20
-      հաջորդող բոլոր աշխատանքային օրերին ժամը 17:00-17:20: (Խնդրում ենք հաշվի առնել, որ ուրբաթ օրը, հուլիսի 3-ը դեսպանության համար ոչ աշխատանքային է):
Եթե դուք հարցազրույցն անցել եք, ու վիզայի տրամադրման ձեր դիմումը բավարարվել է և ձեր անձնագիրը ձեզ մոտ է, ապա սկսած  հունիսի 29-ից  (երկուշաբթի) դուք կարող եք ձեր անձնագիրը բերել և թողնել դեսպանատանը: Մենք վիզայով անձնագիրը ձեզ կվերադարձնենք մեկ օրացուցային շաբաթից, իսկ այդ ժամկետը շաբաթ-կիրակի կամ ոչ աշխատանքային օրերին լրանալու դեպում՝ հաջորդ աշխատանքային օրը:
Եթե դուք հարցազրույցն անցել եք, ու վիզայի տրամադրման ձեր դիմումի հետ կապված լրացուցիչ վարչական վարույթ է պահանջվել ու ձեր գործի համարն արդեն տեղակայված է կայքում, ապա հունիսի 29-ից սկսած կարող եք  ձեր անձնագիրը բերել և թողնել դեսպանատանը: Մենք վիզայով անձնագիրը ձեզ կվերադարձնենք մեկ օրացուցային շաբաթից, իսկ այդ ժամկետը շաբաթ-կիրակի կամ ոչ աշխատանքային օրերին լրանալու դեպում՝ հաջորդ աշխատանքային օրը:
Մենք գիտակցում ենք, որ այս տեխնիկական խնդիրներն անհարմարություններ են ստեղծել բազմաթիվ մարդկանց համար և ներողություն ենք խնդրում ուղևորությունների հետ կապված ձեր ծրագրերը  խաթարելու համար: Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայում խնդիրն հնարավորինս շուտ կարգավորելու ու վիզաների տրամադրման բնականոն գործընթացը վերականգնելու ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Restoration of U.S. Consular Services
U.S. Embassy Yerevan expects to be able to restore full visa services by next week thanks to the Department of State’s Bureau of Consular Affairs’ hard work to resolve the technical issues that affected consular systems worldwide. Due to the backlog of pending visa cases caused by these technical issues, we remain unable to print visas within the usual 2-3 business days.
Non-Immigrant Visa Applicants (Tourists, Businesspeople, Students, etc.):
If you scheduled an appointment and were informed that your appointment was cancelled by the Consular Section, please call +374 60 27 0113 to reschedule your interview.
If you were interviewed, your visa was approved, and the Consular Section has your passport, you can pick up your passport and visa at the U.S. Embassy:
-      Monday, June 29 from 4:00 – 5:20 PM
-      Tuesday, June 30 from 2:00 – 3:00 PM
-      Wednesday, July 1 from 4:00  - 5:20 PM
-      Any work day afterwards from 5:00-5:20 PM.  (Please note that Friday, July 3 is an Embassy holiday.)
If you were interviewed, your visa was approved, and you have your passport, the passport may be dropped off at the Embassy beginning Monday, June 29th. Your passport and visa will be available for pick-up one calendar week from the day the passport is dropped off, unless it is a holiday or weekend, in which case the passport and visa will be available for pick-up on the next working day after a calendar week has passed.
If you were interviewed, your case required additional administrative processing, and yourcase number has been posted on our website, you may return your passport to us beginning Monday, June 29th. Your passport and visa will be available for pick up one calendar week from the day the passport is dropped off unless it is a holiday or weekend in which case the passport and visa will be available on the next working day after a calendar week has passed.
We understand that this worldwide technical issue has inconvenienced many travellers, and we apologize for any disruption in travel plans. We are working diligently to ensure a quick return to normal visa processing times.