Բեքարյան. Նախագահի ուղերձն էր՝ Ադրբեջանի որդեգրած ձեռագիրը նման է Թալեաթի ձեռագրին
ՄԱԿ-ի վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը կարելի է մի քանի մասերի բաժանել, որտեղ մի քանի շատ կարևոր շեշտադրում կար: Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսում ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ ղեկավար, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
Նա նշեց, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջին ելույթը, որը եղավ ՄԱԿ-ի Վեհաժողովի 70-րդ  նստաշրջանի  շրջանակներում անցկացվող խաղաղպահների խնդրով հրավիրված գագաթաժողովի ժամանակ, բավականին հետաքրքիր էր: «Հետաքրիր էր նաև հրավիրված երկրների կազմը: Մենք ակնատեսը եղանք, որ այդ գագաթաժողվում ներկա էին այն բոլոր երկրները, որոնք համաշխարհային անվտանգության ապահովման գործում ունեն մեծ ներդրում: Եվ այս իմաստով՝ Հայաստանը ևս բացառություն չէր, որի ժամանակ խոսք էր տրվել նաև Հայատանին: Բավականին երկար ժամանակ է, ինչ ՀՀ-ն հայտարարում է, որ ինքը ոչ միայն դիտվում է որպես անվտանգության սպառող, այլ նաև՝ անվտանգություն ապահովող: Եվ Հայաստանի ներկայությունն այդ գագաթաժողովին և նախագահի ելույթի հնարավորությունը ցույց են տալիս, որ գործընկեր երկերները կարողանում են գնահատել ու հասկանալ Հայաստանի հնարավորությունները»,- ասաց բանախոսը՝ հավելելով, որ այս գագաթաժողովի ընթացքում Նախագահի ելույթը շատ թեմատիկ էր, քանի որ այն ուղղակիորեն առնչվում էր Հայաստանի Հանրապետության խաղաղպահ գործունեության, գործողությունների ու զարգացման ներուժի հետ:
ՀՀ Նախագահի երկրորդ ելույթը, որը եղավ արդեն ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի ժամանակ, ըստ Կ. Բեքարյանի, շատ ավելի կարևոր ու ընդգրկուն էր: Նրա խոսքով՝  Նախագահ Սարգսյանի այդ ելույթը ևս կարելի է պայմանականորեն բաժանել մի քանի մասի: «Այստեղ բավականին մեծ ուշադրություն և շեշտադրումներ կային հատկապես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված:
Նախագահի այս ելույթը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում կարելի է համարել ամենաէական դրսևորումներից մեկը: Հաշվի առնելով թե՛ ՄԱԿ-ի ամբիոնը, թե՛ Վեհաժողովի ընդհանուր մթնոլորտը, ինչը կարևոր է աշխարհի բոլոր երկրներ ղեկավարների համար, ելույթը ևս մեկ անգամ արտացոլեց այն հիմնական թիրախները, որոնք դրված էին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ընթացքում ձևավորված  ՀՀ-ԼՂՀ-Սփյուռք համահայկական օրակարագում: Այն է՝ հիշողություն, երախտիք, պատասխանատվություն ցեղասպանությունների հետագա կանխարգելման գորընթացում և իհարկե ճանաչում, բոլոր տեսակի ոտնահարված իրավունքների վերականգնում»,- մանրամասնեց նա՝ հավելելով, որ ուշագրավն այստեղ այն է, որ բոլոր շեշտադրումները դրվում էին առաջին հերթին արժեհամակարգի համատեքստում՝ մարդուն դնելով ամեն ինչի հիմքում:
Կ. Բեքարյանը կարևորեց նաև ելույթում առկա ուղերձները, ըստ որոնց՝ քանի դեռ ճանաչված ու դատապարտված չէ Հայոց ցեղասպանությունը, խոսել անվտանգության մասին և պատկերացնել, որ անվտանգության խնդիրներն էական փոփոխությունների են ենթարկվել, ավելորդ է:
Նրա խոսքով՝ Նախագահի ելույթի մի ընդգրկուն հատված՝ բավականին խորքային շեշտդրումներով, ուղղված էր Լեռնային Ղարաբաղին, դրա կարգավորման գործընթացին ու ներկա իրավիճակին: Նրա խոսքով՝  այստեղ Ս. Սարգսյանը շեշտեց հատկապես այն, որ ժամանակն է ամրագրել, որ Ադրբեջանն իր կեցվածքով միջազգային հանրությանը հստակ ցույց է տալիս, որ որևէ կերպ չի ցանկանում խաղաղություն հաստատել և որդեգրած ձեռագիրը նման է Թալեաթի ձեռագրին:
«Բավականին տրամաբանական հիմնավորումներ բերվեցին, որոնցից մի քանիսը, մասնավորապես, կապված էին Ադրբեջանի մոտեցման ու դիրքրորշման հետ: Առանձնացվեց ու շեշտադրվեց դիպուկահարներին հեռացնելու խնդիրը, ինչպես նաև ՄԽ ջանքերն ու Ադրբեջանի մերժողական քաղաքականությունը: Սրանք հիմնավորումներն ու ապացույցներն են այն բանի, որ Ադրբեջանը որևէ կերպ ցանկություն չունի սահմանն ավելի անվտանգ դարձնելու, իսկ բոլոր այն հայտարարությունները, թե հայկական կողմն է խախտում ստանձնած պարտավորությունները, իրականությանը չեն համապատասպանում»,- ասաց նա:

К.Бекарян: Президент Армении донес до мирового сообщества ряд важных месседжей
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна на 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке можно разделить на несколько частей, в которых есть ряд  очень важных акцентов. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента РА от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Карен Бекарян.
Депутат отметил, что довольно интересным было выступление президента Армении Сержа Саргсяна на саммите, посвященном миротворчеству ООН. «И присутствие Армении на этом саммите, и возможность выступления президента демонстрируют, что страны – партнеры ценят и понимают потенциал Армении», - сказал Бекарян.
По его словам, выступление президента было тематическим, поскольку напрямую касалось миротворческой деятельности Армении и расширению ее вовлеченности в международных миротворческих миссиях.
Как отметил депутат, второе выступление президента Армении – на  сессии Генеральной Ассамблеи ООН – было более важным и всеобъемлющим.  «Здесь довольно большое внимание было уделено особенно 100-ой годовщине Геноцида армян.  Выступление в вновь отразило те основные цели, которые были поставлены в сформированной в рамках мероприятий к 100-ой годовщине Геноцида армян всеармянской повестке: Армения – НКР – Диаспора. В частности – память, благодарность, ответственность в предотвращении дальнейших геноцидов и, конечно, признание, осуждение и восстановление всех попранных прав», - уточнил К.Бекарян.
По его словам, выступление президента Армении Сержа Саргсяна на 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке содержало довольно глубинное обращение и к процессу мирного урегулирования карабахского конфликта, нынешней ситуации и недавней эскалации.
Как отметил К.Бекарян, в основе речи главы государства лежал тезис о том, что Азербайджан своими действиями четко демонстрирует международному сообществу нежелание идти по пути разрешения конфликта, а почерк Баку – это провокации.
Депутат особо подчеркнул следующие акценты в речи президента Армении: вопрос об отводе снайперов с передовой, расследование приграничных инцидентов, от которого азербайджанская сторона отказывается, а также отказ Баку обеспечить большую безопасность границ и соблюдать режим перемирия.
По мнению Карена Бекаряна, речь президента Сержа Саргсяна на 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН имела особую важность, поскольку мировое сообщество должно понять причины контрдействий Армении, то, что соседствовать с Азербайджаном означает не иметь гарантий безопасности.