Ադրբեջանի տեսագրությունները միջազգային կառույցների համար իրական մեղավորին ճանաչելու փաստեր են
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 900 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 մմ-ոց ականանետերից ու ՌՊԳ-7, ՍՊԳ-9 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների  ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 9000 կրակոց: Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք: Այս մասին հայտնում են ՊԲ մամուլի ծառայությունից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում կանխարգելիչ և պատժիչ գործողությունների:
Ընդհանուր առմամբ սեպտեմբեր ամսում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 4000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 60.000 կրակոց, այդ թվում՝ 60 մմ ականանետից /1566 արկ/, 82մմ ականանետից /733 արկ/, 120մմ ականանետից /51 արկ/, ՌԳԳ-7 տիպի նռնականետից /54 արկ/, ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետից /828 արկ/, ՍՊԳ-9 տիպի նռնականետից /9 արկ/, TR-107 հրթիռահրետանային կայանքից /168 արկ/ և 122մմ Դ-30 հաուբից հրանոթից /30 արկ/:
Ի դեպ, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տարբեր զինատեսակներից, այդ թվում նաև 60, 82, 120 միլիմետրանոց ականանետերից ու TR-107 տիպի ռեակտիվ հրետանային միջոցներից հրադադարի ռեժիմը պարբերաբար խախտվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից, թերևս ավելի խոսուն ապացույց չի կարող լինել, քան հենց Բաքվի պաշտոնական ու ոչ պաշտոնական էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում տվյալ արկակոծումների վերաբերյալ հաճախակի տեղադրվող տեսագրություններն են: Նման ցինիկ պահվածքը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ իրեն զոհի կարգավիճակում անընդհատ ներկայացնող ադրբեջանական կողմը առաջնային գծում ստեղծված աննախադեպ լարվածության իրական կրողն ու պատասխանատուն է, իսկ ներկայացվող տեսագրությունները ոչ այլ ինչ են, քան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցների համար իրական մեղավորին ճանաչելու և մատնացույց անելու հերթական առիթ:
Հակառակորդի ոչ մի նախահարձակ գործողություն անպատիժ չի մնացել, իսկ իրերի նման դասավորության շարունակման դեպքում հայական կողմի ձեռնարկած քայլերը լինելու են ավելի հուժկու, հետևանքները՝ ցավոտ:

МО НКР предупреждает: действия армянской стороны будут более мощными, а последствия – болезненными
ВС Азербайджана с 27 сентября по 3 октября нарушили режим перемирия на линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской республики порядка 900 раз.
По оперативным данным Минобороны НКР, за указанный период из различного вида оружия произведено свыше 9000 выстрелов. ВС Азербайджана применили минометы калибра 60, 82 и 120 мм, гранатометы РПГ-7, СПГ-9 и АГС-17, реактивные ракетно-артиллерийские установки TR-107.
Передовые подразделения Армии обороны НКР полностью владеют оперативной ситуацией и предпринимают в случае необходимости упреждающие и карательные меры.
В сентябре ВС Азербайджана нарушили режим перемирия около 4000 раз, произведено более 60 тысяч выстрелов в направлении армянских позиций, в том числе из 60 мм минометов выпущено 1566 снарядов, 82 мм минометов - 733 снаряда, 120 мм минометов - 51 снаряд, гранатометов РПГ-7 - 54 снаряда, АГС-17 - 828 снарядов, СПГ-9 - 9 снарядов, ракетно-артиллерийских установок TR-107 - 168 снарядов и гаубицы Д-30 калибра 122 мм 30 снарядов.
В Минобороны НКР отметили, что доказательством применения ВС Азербайджана вышеуказанных видов вооружения являются видеозаписи, размещенные на официальных и неофициальных азербайджанских электронных СМИ.
Подобное циничное поведение в очередной раз свидетельствует, что постоянно выступающая в роли жертвы азербайджанская сторона является истинным ответственным за беспрецедентную эскалацию напряженности на передовой линии. Представляемые видеозаписи являются очередным поводом для международных структур, чтобы признать и указать истинного виновного. Ни одно действие противника не осталось безнаказанным, а в случае продолжения подобного расклада действия армянской стороны будут более мощными, а последствия – болезненными.