Քաղաքապետարանում Էրեբունի-Երևան տոնի ծախսերը շփոթել են պետական գաղտնիքի հետ
Երևանի քաղաքապետարանը Էրեբունի-Երևան տոնակատարությունների ծախսերը շփոթել է պետական գաղտնիքի հետ ու հրաժարվում է քաղաքացիներին հաշվետվություն ներկայացնել, թե ինչպես է տնօրինել ավելի քան հարյուր հիսուն միլիոն դրամը։
Դեռևս սեպտեմբերի վերջին «Հայկական ժամանակի» թղթակիցը գրավոր հարցում է արել քաղաքապետարան խնդրելով տրամադրել նախորդ տարվա «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունների ծախսերի բացվածքը ու նաև այս տարի նախատեսված տոնակատարությունների նախահաշիվը։ Նաև հետաքրքրվել է, թե նշված 2 տարիներին այդ միջոցառումների համար որքան գումար են նվիրաբերել հովանավոր կազմակերպությունները։ Հայտնի է, որ թե նախորդ, թե այս տարի համայնքային բյուջեից հատկացվել է 130 միլիոն դրամ, բայց դրանից բացի եղել են նաև մասնավոր փոխանցումներ։ Սակայն այս հարցերի վրա լույս սփռել քաղաքային իշխանությունները չեն ցանկանում և մեր գրավոր հարցումը մնացել է անպատասխան: Թեպետ օրերս հրավիրված ասուլիսի ընթացքում փոխքաղաքապետ Արամ Սուքիասյանը, որոշակի դժկամությամբ, բայց մեր թղթակցին պատասխանել էր, որ հովանավորներից այս տարի ստացել են 30 մլն դրամ ու այդ թիվը մեծանալու միտում ունի»։

«Айкакан жаманак»: В мэрии Еревана расходы на праздник Эребуни-Ереван приняли за государственную тайну
07/10/2015 11:14
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что мэрия Еревана считает расходы на праздник «Эребуни-Ереван» государственной тайной и отказывается предоставлять гражданам отчет о том, как распорядилась более ста пятьюдесятью миллионами драмов.
Еще в конце сентября корреспондент издания направил письменный запрос в мэрию с просьбой предоставить отчет о расходах на прошлогодний праздник «Эребуни-Ереван», а также предусмотренную смету расходов на праздник в этом году.
Кроме того, поинтересовался, сколько денежных средств пожертвовали организации – спонсоры на эти два мероприятия в течение последних двух лет.
«Известно, что как в прошлом, так и в нынешнем году из общинного бюджета выделено 130 млн. драмов, однако кроме этого были также частные перечисления. Но городские власти не хотят "пролить свет" на эти вопросы и наш письменный запрос остался без ответа.
Хотя, во время созванной на днях пресс-конференции вице-мэр Арам Сукиасян как-то неохотно, но ответил нашему корреспонденту, что от спонсоров в этом году получено 30 млн. драмов, и есть тенденция к увеличению этой цифры», - пишет газета.