Պառլամենտը կզգա ժողովրդի շունչը. Վարդան Պողոսյան
Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղն այսօր հրավիրել էր «Սահմանադրական բարեփոխումները Հայաստանում» խորագրով հանրային քննարկում, որին մասնակցում էին նախագծի կողմ և դեմ կողմեր: Քննարկմանը ներկա էին նաև մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներ:
Ի դեպ՝ քննարկման ժամանակ «Ոչ»-ի ճակատի անդամները քննարկման էին եկել իրեց բողոքն արտահայտող ցուցապաստառներով:
ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը, ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունները, խոսքում շեշտեց, որ դրանք ապահովում են իշխանությունների բաժանման և սահմանափակման սկզբունքի ուժեղացում:
Նրա խոսքով՝ առաջնային ու կարևոր փոփոխություն է համարվում համակարգային փոփոխությունների շարունակությամբ գերնախագահական Սահմանդրությունից անցումը դեպի ավելի հավասարակշռված համակարգ: «Դա խորհրդարանական համակարգի փոփոխությունն է»,- ասաց նա:
Վարդան Պողոսյանի կարծիքով՝ սահմանադրական իրավունքի և պրակտիկայի միջև չի լինի այնպիսի մեծ անջրպետ, ինչպիսին գոյություն ունի: Նրա համոզմամբ՝ այդ փոփոխությունները կապահովեն հավասարակշռությունը բարձրագույն մարմինների միջև՝ ՀՀ Նախագահ, կառավարություն, Ազգային ժողով, Դատական համակարգ:
«Պառլամենտը կզգա ժողովրդի շունչը, դա առաջին հերթին քաղաքացիական նախաձեռնությունների կողմից ներկայացված նախագծերի մասով է, ըստ որի, եթե 50 000 ստորագրություն ներկայացվի, կմտնի խորհրդարանի օրակարգ, իսկ երբ նախագիծը չի դրվում, 300 000-ի դեպքում նախագիծը պետք է պառլամենտը դնի հանրաքվեի»,-ասաց նա:

Вардан Погосян: Изменения в Конституцию обеспечат равновесие между ветвями власти
Изменения в Конституцию Армении обеспечат усиление принципа разделения и ограничения власти. Об этом заявил сегодня член Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении Вардан Погосян в ходе обсуждения по теме «Конституционные реформы в Армении».
Отметим, что обсуждения организованы армянским филиалом Фонда имени Фридриха Еберта и в них участвуют различных общественные и политические деятели, выступающие «за» или «против» проекта конституционных реформ.
По словам специалиста по конституционному праву, выносимый на референдум проект обеспечивает переход от «сверхпрезидентской Конституции» к более сбалансированной системе, коей выступает парламентская модель государственного правления.
Кроме того, подчеркнул эксперт, не будет того барьера между конституционным правом и практикой, который существует в настоящее время, будет обеспечено равновесие между институтами президента, правительства, парламента и судебной системой.
«Парламент почувствует дух народа, в первую очередь по части представляемых гражданскими инициативами проектов, которые в случае сбора 50 тыс. подписей войдут в повестку Национального Собрания, а в случае 300 тысяч подписей НС обязано выносить проект на референдум», - сказал В.Погосян.