Հ. Քոթանջյան. Ռուսաստան-Արևմուտք երկխոսության վերսկսումը բխում է  միջազգային բոլոր սուբյեկտների շահերից
24/11/2015 19:46
Հ. Քոթանջյան. Ռուսաստան-Արևմուտք երկխոսության վերսկսումը բխում է միջազգային բոլոր սուբյեկտների շահերից
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանըի ողջույնի խոսքը՝ նոր անկախ պետությունների քաղաքական գիտության ասոցիացիաների անունից ուղղված Քաղաքագետների յոթերորդ համառուսաստանյան կոնգրեսին:
Պատիվ ունեմ Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի և, ինչպես սիրալիրաբար ինձ առաջարկվել էր, նոր անկախ պետությունների քույր ասոցիացիաների անունից հանդես գալու Քաղաքագետների 7-րդ համառուսաստանյան կոնգրեսի մասնակիցներին և հյուրերին ուղղված ողջույնի հակիրճ ելույթով:
Քաղաքական գիտության մեր ոլորտում՝ անվտանգության քաղաքագիտությունում, առկա է այն իրողությունը, որ մեր հետազոտություններում և գիտակիրառական մշակումներում ավելի ու ավելի մեծ տեղ են զբաղեցնում նոր սպառնալիքներն ու դրանց փոխդասավորության տարբեր ուրվապատկերները: Դրանք մեզնից պահանջում են գիտականորեն իմաստավորել զինված պայքարի դժվար կանխատեսելի հիբրիդային ձևերի գոյության պայմաններում երկխոսության և համագործակցության առաջմղման ուղիները:
Արձագանքելով Ռուսաստանի քաղաքագետների այս համաժողովի հիմնական թեմաներից մեկին՝ պատիվ ունեմ նշելու, որ դեռ 2010 թ.՝ ամերիկյան ՙվերաբեռնման՚ արշալույսին, ինձ բախտ էր վիճակվել լինելու Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան դպրոցում առաջատար ռուսաստանյան և ամերիկյան գեներալների ու ռազմավարագետների մասնակցությամբ կազմակերպված ՙԱՄՆ – Ռուսաստան ռազմավարական երկխոսության՚ գիտական խորհրդարկու, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս մասնագիտորեն ուսումնասիրելու այդ գործընթացի դինամիկան: 2014 թվականից մեր հատուկ ուշադրության առարկան է Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների տագնապահարույց վատթարացումը, որը, մի շարք առաջատար միջազգային փորձագետների գնահատմամբ, հասցրել է ՙնոր սերնդի խաղաղա-պատերազմի՚ շեմին: Մենք կարող ենք խոստովանել, որ ստեղծված իրավիճակը բացասաբար է ազդում մեր այս համաժողովում ներկայացված բոլոր հարգարժան պետությունների ու կազմակերպությունների անվտանգության և զարգացման շահերի առաջմղման վրա: Թույլ տվեք այն համոզմունքը հայտնել, որ մեր պրոֆեսիոնալ հանրությունը հստակ կերպով հասկանում է, որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև երկխոսության վերսկսմամբ ուղեկցվող միջազգային հարաբերությունների կառուցողական համակարգային վերաբեռնումը բխում է միջազգային հարաբերությունների բոլոր սուբյեկտների անվտանգության ու կայունության շահերից:
Հրատապ է դառնում այդ փոխհարաբերությունների վերաբեռնումը նոր նշանակալից բովանդակությամբ օժտելու և, միևնույն ժամանակ, տնտեսական, քաղաքական, ռազմական, հաղորդակցային և այլ ոլորտներում համագործակցության համընդգրկուն զարգացման ուղիներն իմաստավորելու պրոբլեմը: Այս հրատապությունը պայմանավորված է ահաբեկչական վտանգի համընդհանրացմամբ մի այնպիսի սցենարով, որին բնորոշ են մեր հարգարժան հարվարդցի գործընկեր պրոֆեսոր Սեմյուել Հանտինգտոնի՝ տարիներ առաջ նկարագրած քաղաքակրթությունների բախման բնութագրական հայտանիշները: Այս աղետալի բնութագրական հայտանիշների առկայության վկայություններն են Սինայի վերևում ռուսաստանյան ինքնաթիռի պայթեցումը, Փարիզում, Սիրիայում, Իրաքում, Լիբանանում, Իսրայելում, Աֆղանստանում և աշխարհի այլ երկրներում ձեռնարկված ահաբեկչությունները: Տվյալ բախման խորքերում թաքնված արժեքային նախապատվությունների ու կենսակերպերի բնութագրայնության մասին են ահազանգում Եվրոպայի տեղաբնակների ու միլիոնավոր գաղթականների միջև ծագող հակամարտային հարաբերությունները՝ պայմանավորված նրանց մշակութային համատեղելիության և ժողովրդագրական դինամիկայի հակամարտային տարամիտման պրոբլեմով:
Հարկ է հատկապես նշել, որ վերջին ժամանակներս ի հայտ են եկել որոշ դրական կողմնորոշիչ ազդակներ, որոնք ազդանշում են Ռուսաստան – Արևմուտք հարաբերությունների տեղաշարժը դեպի առողջացում՝ «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի նկատմամբ նրանց դիրքորոշումների հակամետության համատեքստում: Դա հույս է ներշնչում, որ միջազգային համագործակցության բովանդակության ու մեխանիզմների վերաիմաստավորման, ինչպես նաև համընդհանուր միջքաղաքակրթական հակամարտության սանձազերծմամբ սպառնացող ահաբեկչության նետած մարտահրավերներին հակազդեցության համար առաջատար դերակատարների ջանքերի համախմբման վրա խարսխվող երկխոսության վերսկսումը կարող է հիմք դառնալ համամոլորակային անվտանգության համակարգում ծագող ճգնաժամի կանխման և նոր, ավելի անվտանգ աշխարհակարգի ձևավորման համար:
Այս կապակցությամբ թույլ տվեք ինձ կատարել մեր Ասոցիացիայի Վարչության հանձնարարությունը և ձեր ուշադրությանը ներկայացնել Նորին գերազանցություն Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ պ-ն Վլադիմիր Պուտինին և Նորին գերազանցություն Ամերիկայի Միացյան Նահանգների Նախագահ պ-ն Բարակ Օբամային Ասոցիացիայի՝ 2014 թ. հոկտեմբերին ընդունած ՈՒղերձից մի հատված. ՙՔաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան պատիվ ունի խնդրելու Ձեզ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու «վերաբեռնման» քաղաքականությանը վերադառնալու համար:
Անտարակույս, Ձեր գլխավորած պետություններն ունեն մերձեցման քաղաքականությունն ապահովելու և իրացնելու համար հսկայական մասնագիտական ռեսուրս, ինչպես նաև այդ երկու տերությունների միջև ծագած հակամարտությունների լուծման փորձ: Համաշխարհային առճակատման աճման ներկայիս միտումները նախադեպ չունեցող կարևորություն են տալիս վստահության ու համընդհանուր անվտանգության շահերի գերակայության սկզբունքների հիման վրա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում Ձեր պետությունների համագործակցությանը: Բացի այդ, Ասոցիացիան Ձեզ կոչ է անում օգտագործելու ԵԱՀԿ շրջանակներում Ձեր պետությունների միջև համագործակցության լավ մշակված ու փորձարկված մեխանիզմները, մի կազմակերպության, որը միմյանց է մոտեցնում ինչպես Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Եվրամիության, այնպես էլ անվտանգության ու համագործակցության համընդհանուր արժեքներն ընդունող մի շարք պետությունների շահերը: Եվրոպայում առճակատման ներուժի ներկայիս զարգացման համատեքստում ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցության ինտենսիվացումը անհրաժեշտ է առաջին հերթին
Համոզված եմ, որ սույն Կոնգրեսի շրջանակներում ծավալվելիք մեր բանավեճերն ու քննարկումները, համադրելով քաղաքագիտական գիտելիքները և քաղաքական-դիվանագիտական, տնտեսական, ռազմական ու հաղորդակցային գործունեության ոլորտներում այդ գիտելիքների կիրառման վարպետությունը, կօգնեն մեզ գտնելու այն անհրաժեշտ որոշումները, որոնք ունակ կլինեն նոր ազդակ տալու քաղաքական գիտության զարգացմանը և համընդհանուր անվտանգության համակարգում կլիմայի բարեհաջող համատեղ առողջացման գործում ՙփափուկ՚ ուժի հիմքի վրա նրա վճռորոշ ազդեցության մեծացմանը:

Возобновление диалога России и Запада отвечает интересам всех международных субъектов: Гайк Котанджян
24/11/2015 20:00
Президент Ассоциации политической науки Армении, Научный эксперт по контртерроризму (США), Начальник Института
Национальных Стратегический Исследований, Министерства oбороны Республики Армения, доктор политических наук (РФ), профессор, генерал­ майор Гайк Котанджян выступил от имени ассоциации политических наук СНГ с приветствием,
адресованным седьмому Всероссийскому конгрессу политологов. Как сообщили «Арменпресс» в Армянской ассоциации политических наук, в его речи было сказано:
«Уважаемая мадам Председатель,
Уважаемые Коллеги,
От имени Ассоциации политической науки Армении и, как это было любезно мне предложено, от имени сестринских ассоциаций
новых независимых государств имею честь выступить с кратким приветствием в адрес участников и гостей Седьмого Всероссийского
конгресса политологов.
Реальность в нашей области политической науки – политологии безопасности такова, что в наших исследованиях и научно­
прикладных разработках всё большее место занимают новые угрозы и их различные конфигурации. Они требуют от нас научного
осмысления путей продвижения диалога и сотрудничества в условиях труднопредсказуемых гибридных форм вооружённой борьбы.
Откликаясь на одну из основных тем настоящего съезда политологов России, имею честь заметить, что еще на заре американской
«перезагрузки» в 2010 году мне довелось быть научным консультантом «Стратегического Диалога США­РОССИЯ» в Школе имени
Кеннеди Гарвардского Университета с участием ведущих российских и американских генералов и стратегических аналитиков, что
дает возможность профессионально отслеживать динамику этого процесса. С 2014 года предметом нашего особого внимания стало
тревожное ухудшение отношений между Россией и Западом, приведшее, по оценке ряда ведущих международных экспертов, к
порогу «холодной миро­войны нового поколения». Мы можем признаться, что создавшееся положение оказывает негативное
воздействие на продвижение интересов безопасности и развития всех уважаемых государств и организаций, представленных на
нашем съезде. Позвольте выразить уверенность в ясном понимании со стороны нашего профессионального сообщества того, что
конструктивная системная перезагрузка международных отношений с возобновлением диалога между Россией и Западом вытекает
из интересов безопасности и устойчивого развития всех субъектов международных отношений.
Проблема наполнения перезагрузки этих взаимоотношений новым значимым содержанием с осмыслением путей всеобъемлющего
развития сотрудничества в экономической, политической, военной, коммуникационной и других сферах становится насущной в связи
с глобализацией террористической опасности по сценарию с симптоматическими признаками столкновения цивилизаций,
представленному годы назад нашим уважаемым коллегой из Гарварда, профессором Сэмюэлом Хантингтоном. О данной
катастрофической симптоматике свидетельствует подрыв российского самолёта над Синаем, теракты в Париже, Сирии, Ираке,
Ливане, Израиле, Афганистане и других странах мира.
О симптоматике скрывающихся в недрах этого столкновения ценностных предпочтений и образов жизни сигнализируют
конфликтные взаимоотношения между миллионами мигрантов и местным населением Европы – в связи с проблемой их культурной
совместимости и конфликтной дивергентности их демографической динамики.
Следует особо отметить, что появившиеся в последнее время некоторые положительные мессиджи в направлении оздоровления
отношений Россия – Запад в контексте сближения позиций в борьбе против «Исламского государства» позволяют надеяться, что
возобновление диалога на основе переосмысления содержания и механизмов международного сотрудничества, а также
консолидации усилий ведущих акторов в противостоянии вызовам терроризма, угрожающего развязыванием глобального
межцивилизационного конфликта, может стать основой для предотвращении надвигающегося кризиса в системе планетарной
безопасности и формирования нового, более безопасного миропорядка.
В связи с этим позвольте мне выполнить поручение Правления нашей Ассоциации и представить вашему вниманию отрывок из ее
Послания Его Превосходительству Президенту Российской Федерации г­ну Владимиру Путину и Его Превосходительству Президенту
Соединенных Штатов Америки г­ну Бараку Обаме, принятого в октябре 2014 года: ЦИТ. – ”… Ассоциация политической науки
Армении имеет честь просить Вас предпринять шаги, необходимые для возврата к политике “перезагрузки”. Несомненно,
возглавляемые Вами государства обладают огромным профессиональным ресурсом для обеспечения и реализации политики
сближения, а также историческим опытом разрешения конфликтов между обеими ядерными державами. Современные тенденции
нарастания глобальной конфронтации делают взаимодействие Ваших государств в рамках Совета безопасности ООН, на основе
принципов доверия и превалирования интересов глобальной безопасности, как никогда необходимым. Кроме того, Ассоциация
призывает Вас воспользоваться наработанными и аппробированными механизмами взаимодействия между Вашими государствами в
рамках ОБСЕ – организации, сближающей интересы как Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки и Евросоюза, так и
целого ряда стран, разделяющих всеобщие ценности безопасности и сотрудничества. В контексте современного развития
конфронтационного потенциала в Европе интенсификация сотрудничества в рамках ОБСЕ является необходимой в первую очередь с
точки зрения ведущей роли возглавляемых Вами держав, являющихся гарантами общеевропейской безопасности. …” (PSAA. ЕЩЕ НЕ
ПОЗДНО ИЗБЕЖАТЬ ПЛАНЕТАРНОЙ КАТАСТРОФЫ. ОБРАЩЕНИЕ К ПРЕЗИДЕНТАМ РФ И США ИХ ПРЕВОСХОДИТЕЛЬСТВАМ Г­НУ ВЛАДИМИРУ ПУТИНУ И Г­НУ БАРАКУ ОБАМЕ).
Уверен, что дискуссии в рамках нашего конгресса, синтезируя политологические знания и искусство их применения в политико­
дипломатической, экономической, военной и коммуникационной практике, помогут нам найти необходимые решения, способные
придать новый импульс развитию политической науки и повышению его решающего влияния на основе «умной силы» на успешноe
совместноe оздоровлениe климата межгосударственных отношений в системе глобальной безопасности – с учетом крайней