Լուկաս Գասսեր. Հայաստանը ԼՂՀ ճանաչման հարցում պետք է զգուշություն ցուցաբերի
Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանը ուղղված կոչերը դճվարին ուղով պայքարի են նման, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասսեր:
«Հույս ունեմ, որ բոլոր մասնակիցները նման ծանրակշիռ քայլին կմոտենան ամենայն զգուշությամբ եւ պատասխանատվությամբ», - ասաց Լ.Գասսերը՝ անդրադառնալով մայիսի 5-ին կառավարություն ներկայացված ԼՂՀ ճանաչման մասին օրինագծին:
Հիշեցնենք, որ կառավարությունը մայիսի 5-ի նիստում հաստատել է ԱԺ երկու պատգամավորի՝ «Արցախի Հանարապետությունը ճանաչելու մասին» օրինագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացությունը, որտեղ ասված է, որ «Հայաստանի կառավարությունը ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը կպայմանավորի Հայաստանի և Արցախի միջև քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում նաև արտաքին գործոնները»։

Посол Швейцарии призвал Армению к осмотрительности в вопросе признания Карабаха
Призывы к международному признанию Нагорного Карабаха схожи с борьбой по самому сложному пути, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am посол Швейцарии в Армении Лукас Гассер.
«Надеюсь, что все участники подойдут к столь важному шагу со всей осторожностью и ответственностью», - сказал Гассер, касаясь представленного 5 мая в правительство Армении законопроекта о признании НКР.
Напомним, правительство Армении на заседании 5 мая утвердило заключение правительства относительно представленного двумя депутатами парламента законопроекта «О признании Республики Арцах», в котором говорится, что «правительство Армении обуславливает принятие представленного проекта закона результатами обсуждений между Арменией и Арцахом, учитывая дальнейшие развития, в том числе также внешние факторы».