Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը հավանության կարժանանա. Գերմանացի պատգամավոր
06/05/2016 11:54
Գերմանիայի Բունդեսթագը հավանության կարժանացնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին  բանաձևը հունիսի 2-ին, հայտարարել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության անդամ, հայ-գերմանական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին:
«Այո, կարող եմ հայտարարել, որ հունիսի 2-ին ցեղասպանության բանաձևը Բունդեսթագի լիագումար նիստում քվեարկության է դրվելու և կարծում եմ՝ բանաձևի ընդունման հարցում Գերմանիայի խորհրդարանում կլինի մեծամասնություն, և բանաձևը հավանության կարժանանա», - ասաց Ա.Վայլերին այսօր Երևանում լրագրողներին:
Հիշեցնենք, որ բանաձևը Բունդեսթագ է ներկայացվել անցյալ տարի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության կողմից: Բանաձևի շուրջ վերջին քննարկումը եղել է այս տարվա փետրվարի 25-ին:
Գերմանացի պատգամավորը տեղեկացրեց նաև, որ այս պահին դեռևս բանակցություններ են ընթանում խմբակցությունների միջև:
«Կարող եմ արդեն հստակ հայտարարել, որ «ցեղասպանություն» բառը բանաձևում տեղ է գտնելու, ինչպես նաև  բանաձևում անդրադարձ է լինելու Կայսերական  Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությանը: Բանաձևում տեղ գտած կետերից մեկի համաձայն՝ Գերմանիան կաջակցի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացմանը», - ասաց Ա.Վայլերին:
Նա նաև նշել է, որ արդեն իսկ թուրքական կողմից կան որոշակի արձագանքներ բանաձևի հետ կապված:
«Այդուհանդերձ, ինչպես կոալիցիոն կուսակցությունները՝ Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը, Քրիստոնեա-սոցիալական միությունը և Գերմանիայի սոցիալ-տնտեսական միությունը, այնպես էլ ընդդիմադիր կանաչները ղեկավարության մակարդակով հայտարարել են, որ հունիսի 2-ին դա արվելու է, և ինձ համար էլ ևս կարևոր է, որ ընդունվի բանաձևը»,- հայտարարեց գերմանացի պատգամավորը:

Альберт Вайлер: Бундестаг одобрит резолюцию о признании Геноцида армян
Федеральное собрание (Бундестаг) Германии 2 июня одобрит резолюцию о признании Геноцида армян, заявил депутат Бундестага от Христианско-демократического союза (ХДС), председатель армяно-германского форума Альберт Вайлер.
«Да, я могу заявить о том, что резолюция о признании Геноцида армян будет представлена на голосование 2 июня на пленарном заседании Бундестага и, на мой взгляд, в  вопросе ее принятия большинство депутатов проголосуют "за" и резолюция будет одобрена»,- заявил сегодня в Ереване журналистам Альберт Вайлер.
Напомним, резолюция была внесена в Бундестаг в прошлом году партией «Союз 90/Зелёные». Последнее обсуждение по резолюции состоялось 25 февраля этого года.
Немецкий депутат сообщил также, что в данный момент все еще идут переговоры между фракциями.
«Могу уже точно заявить, что термин "геноцид" найдет место в резолюции, а также в ней будет упоминание об исторической ответственности Германской империи. Согласно одному из пунктов резолюции, Германия окажет содействие нормализации отношений между Арменией и Турцией»,- сказал он.
Альберт Вайлер отметил, что с турецкой стороны уже есть определенная реакция в связи с резолюцией.
«Тем не менее, как коалиционные партии – Христианско-демократического союз, Социально-экономический союз Германии – так и оппозиционные "зеленные" заявили на уровне руководства, что 2 июня это будет сделано. Для меня также важно, чтобы резолюция была принята», - заявил немецкий депутат.