ՆԱՏՕ-ն չի ցանկանում նոր «սառը պատերազմ» սկսել Ռուսաստանի հետ
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը չի ցանկանում նոր «սառը պատերազմ» սկսել Ռուսաստանի հետ։ Ինչպես հայտնում է «РИА Новости»-ն, այս մասին հայտարերել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը:
«Մենք վաղուց հետևում ենք, թե ինչպես է Ռուսաստանն ինտենսիվորեն ներդրումներ կատարում զինված ուժերում», - ասել է դաշինքի քլխավոր քարտուղարը:
Ըստ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ դաշինքն ի պատասխան Ռուսաստանի գործողությունների ամրապնդում է իր պաշտպանությունը, նաև խուսափում իրավիճակի սրումից ու աջակցում բաց երկխոսությանը։
«Սա ռազմավարական գործընկերություն չէ, որը մենք փորձում էինք ստեղծել «սառը պատերազմից» հետո։ Մենք չենք ցանկանում նոր «սառը պատերազմ», - ասել է նա։

НАТО не хочет новой «холодной войны» с Россией
Североатлантический альянс не хочет новой «холодной войны» с Россией. Как сообщает РИА Новости, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
«Мы давно наблюдаем, как Россия интенсивно инвестирует в вооруженные силы», - сказал генсек альянса. По его словам, НАТО лишь отвечает на эти действия и укрепляет оборону, а также «избегает эскалации» и поддерживает открытый диалог.
При этом, он подчеркнул, что в данный момент альянс не видит непосредственной угрозы для своих участников альянса.
«Это не стратегическое партнерство, которое мы старались создать после «холодной войны». Мы не хотим новой «холодной войны», - отметил он.