Նալբանդյան. ՀՀ ԱԳՆ-ն աշխատում է ԼՂ հակամարտության կողմերի միջև վստահության մեխանիզմերի ձևավորման ուղղությամբ
26/05/2016 10:00
Հայաստանի արտգործնախարարությունը աշխատում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, կողմերի միջեւ վստահության մեխանիզմերի ձեւավորման ուղղությամբ, հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Այդ ուղղությամբ աշխատում ենք: Երբ արդյունքներ լինեն կհայտնենք», - ասաց Է.Նալբանդյանը լրագրողներին Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության 40-ամյակին նվիրված ընդունելությանը։
Մայիսի 16-ին Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ տեղիու նեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման արդյունքում կողմերի միջև ձեռք է բերվել «համաձայնություն՝ ձեռնարկել մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ»:
Ինչպես արդեն հայտարարվել է, Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հաջորդ հնարավոր հանդիպումը մեծապես կախված է այս մեխանիզմերի ձեւավորման ընթացքից։ Վիեննայի հանդիպման արդյունքում հունիսն է ընտրվել՝ որպես հաջորդ հանդիպման ամիս։

МИД Армении работает над формированием механизмов доверия между сторонами карабахского конфликта
Внешнеполитическое ведомство Армении работает над внедрением механизмов мониторинга и расследования инцидентов на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана, формированием механизмов доверия между сторонами, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Мы работаем в этом направлении. Когда будут результаты, сообщим об этом», - сказал Налбандян журналистам во время приема по случаю 40-летия Европейской народной партии.
Президенты Армении и Азербайджана на встрече в Вене 16 мая подтвердили свою приверженность прекращению огня и мирному урегулированию конфликта. Серж Саргсян и Ильхам Алиев также договорились «завершить в кратчайшие сроки внедрение механизмов ОБСЕ по проведению расследований, усилить возможности офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ».
Как уже сообщалось, следующая возможная встреча между президентами Армении и Азербайджана в большей степени зависит от процесса формирования этих механизмов. По итогам встречи в Вене достигнута также договоренность о следующем раунде переговоров Саргсян – Алиев, который должен состояться в июне в согласованном сторонами месте.