Պյոտր Սվիտալսկի. ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ասոցացումը այս պահի համար այլևս վերջացած գործընթաց է
Եվրոպական միության հետ Հայաստանի ասոցացումը այս պահի համար այլևս վերջացած գործընթաց է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Նշենք, որ Բրյուսելում մայիսի 23-ին տեղի ունեցած Արևելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը Լատվիայի արտգործնախարար Էդգար Ռինկևիչը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ ԵՄ ասոցացման բանակցություններ սկսել: Ռինկևիչն ասել է, որ« Եվրամիությունը պետք է Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների հետ կնքի համաձայնագիր ազատ առևտրի եւ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ»:
Անդրադառնալով Լատվիայի նախարարի այս հայտարարությանը, դեսպան Սվիտալսկին ասաց. «Նման հայտարարության մասին տեղյակ չեմ և չեմ կարող որեւէ բան ասել: Հայաստանի հետ հիմա մենք գնում ենք շրջանակային համաձայնագրի տրամաբանությամբ: Հայաստանի ասոցացումը այս պահի համար այլևս վերջացած է»:
Այդուհանդերձ, դեսպանը նշեց, որ Հայաստաը միշտ կարող է հետ վերադառնալ ասոցացման համաձայնագրին: «Այդ դեպքում Հայաստանը պետք է ստորագրի եւ վավերացնի արդեն իսկ բանակցված Ասոցացման համաձայնագիրը», - ասաց եվրոպացի դիվանագետը:
Հիշեցնենք, որ Եվրամիության արտաքին գործերի խորհուրդը անցյալ տարվա հոկտեբերի 13-ին Եվրահանձնաժողովին մանդատ է տվել Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսել: Սպասվում է, որ բանակցությունների ավարտից հետո Հայաստան-ԵՄ շրջանակային համաձայնագիր է ստորագրվելու, որի հիմքը լինելու է ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը, որի շուրջ ԵՄ-ն եւ Հայաստանը բանակցել էին շուրջ չորս տարի:
Ասոցացման համաձայնագիրը եւ դրա մաս կազմող Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը չստորագրվեց, քանի որ Հայաստանը աննդամակցեց Եվրասիական տնտեսական միությանը:

Петр Свитальский: В настоящее время речь не идет об ассоциации Армении с ЕС
В настоящее время ассоциация Армении с Европейским союзом – это завершенный процесс, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
Отметим, что министр иностранных дел Латвии Эдгар Ринкевич заявил на состоявшейся 23 мая в Брюсселе встрече министров стран Восточного партнерства, что необходимо начать с Арменией и Азербайджаном переговоры об ассоциации с ЕС. Ринкевич выступил за отмену виз с рядом стран Восточного партнерства. «Необходим диалог по вопросам виз с Азербайджаном и Арменией, а также как можно скорее нужно заключить соглашение между ЕС и Беларусью об упрощении визового режима и договор об реадмиссии», - подчеркнул Э.Ринкевич.
Касаясь этого заявления главы МИД Латвии, посол Свитальский отметил: «Я не в курсе этого заявления и не могу ничего сказать. С Арменией мы сейчас работаем над заключением рамочного соглашения. В настоящее время речь не идет об ассоциации Армении».
Вместе с тем посол отметил, что Армения всегда может вернуться к Соглашению об ассоциации с ЕС. «В таком случае Армения должна подписать и ратифицировать уже согласованное Соглашения об ассоциации», - сказал европейский дипломат.
Напомним, 12 октября Совет ЕС по иностранным делам утвердил мандат на начало переговоров с Арменией о новом рамочном двустороннем соглашении. Ожидается, что после завершения переговоров будет подписано рамочное соглашение Армения – ЕС, основой которого станет Соглашение об ассоциации с ЕС, вокруг которого Армения и Евросоюз вели переговоры около четырех лет. Планировалось, что Соглашение об ассоциации с ЕС, в том числе создании зоны глубокой и всеобъемлющей торговли будут подписаны на вильнюсском саммите «Восточного партнерства». Однако 3 сентября Армения объявила о решении вступить в Таможенный союз и участвовать в евразийской интеграции.