Գերմանիայի դեսպան. Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունմանը ոչինչ չի խոչընդոտի
Գերմանայի խորհրդարանի կողմից հունիսի 2-ին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունմանը ոչինչ չի խոչընդոտի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
«Նշաններ չկան, որոնք կխոսեն հակառակ զարգացման մասին: Ամենայն հավանականությամբ, բանաձևը կընդունվի», - ասաց Մ.Քիսլերը Գերմանիայի դեսպանատանը «Բաց դռների օրվա» շրջանակում կազմակերպված միջոցառմանը:
Նա նկատեց, որ հունիսի 2-ին Հայաստանը և Թուրքիան համակ ուշադրությամբ հետևելու են, թե ինչ է տեղի ուենանու Գերմանիայի Բունդեսթագում:
«Օրերս Հայաստանում էր Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը, որը իր հստակ համոզմունքը արտահայտեց, որ հունիսի 2-ին սպասվում է բանաձևի ընդունումը: Նա նաև ասաց, որ այս հարցում գոյություն ունի Գերմանիայի մեղսակցության հարցը», - ասաց գերմանացի դիվանագետը:
Մ.Քիսլերն ընդգծեց, որ Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի շրջանակում ջանքեր են ուղղվելու հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ուղղությամբ, և որ Գերմանիան հայ-թուրքական երկխոսության աջակիցն է:
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը Բունդեսթագ է ներկայացվել անցյալ տարի «Դաշինք 90/Կանաչներ» կուսակցության կողմից: Բանաձևի շուրջ վերջին քննարկումը եղել է այս տարվա փետրվարի 25-ին:
Գերմանացի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարում են, որ Բունդեսթագում Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևն ամենայն հավանականությամբ հավանության է արժանանալու:

Посол Германии: Принятию резолюции о Геноциде армян ничто не препятствует
Резолюция о Геноциде армян в Османской Турции 1915 года будет принята 2 июня Федеральным собранием (Бундестаг) Германии, ничто не препятствует этому. Об этом заявил посол Германии в Армении Матиас Кислер в беседе с корреспондентом Aysor.am.
«Нет никаких признаков, свидетельствующих о противоположном развитии. По всей видимости, резолюция будет принята», - сказал Кислер в рамках «Дня открытых дверей» в посольстве ФРГ в Ереване.
Он отметил, что 2 июня Армения и Турция с особым вниманием будут следить за тем, что происходит в Бундестаге Германии.
«На днях в Армении находилась заместитель председателя Бундестага ФРГ Эдельгард Булман, выразившая уверенность в том, что 2 июня ожидается принятие резолюции. Она также заявила о доле вины Германской империи в этом вопросе», - сказал немецкий дипломат.
Кислер подчеркнул, что Германия является сторонником армяно-турецкого диалога и в рамках резолюции о Геноциде армян будут направлены усилия также на нормализацию армяно-турецких отношений.
Проект резолюции по Геноциду армян представлен в парламент ФРГ в прошлом году партией «Союз 90/Зелёные». Последние обсуждения в Бундестаге вокруг резолюции состоялись 25 февраля этого года.
Высокопоставленные немецкие чиновники заявляют, что резолюция по Геноциду армян с большой долей вероятности будет принята Бундестагом Германии.
Материалы по теме:
Вопрос признания Бундестагом Геноцида армян всколыхнули сами турки. Интервью с Виктором Надеин-Раевским