Արծվիկ Մինասյան. ՓՄՁ-ների աշխատանքը առաձին վիճակագրությամբ պետք է ներկայացվի
Էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը կարծում է, որ Հայաստանում գործող ՓՄՁ-ների գործունեության առաձին վիճակագրական հաշվառման մեխանիզմներ պետք է ներդրվեն:
«Գնահատման տեսակետից խնդիր ունենք: Իրականում ՓՄՁ-ների առաձին վիճակագրական աշխատաքներ չեն իրականացվում, որի արդյունքում թվերը կարող են խեղաթյուրվել: Կարիք կա նոր մոտեցումներ որդեգրելու», - ասաց Ա.Մինասյանը Ազգային ժողովում 2015 թ-ի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով, եթե հնարավոր չէ ԱՎԾ-ի մեխանիզմների միջոցով հասնել դրան, պետք է օգտագործել հնարավոր տարբերակները հաշվառման համակարգ ներդնելու համար, «որ տեսնենք, որքան է ՓՄՁ-ների աշխատանքը»:
Նա նշեց նաև, որ, ըստ փորձագիտական գնահատականի, ՓՄՁ սուբյեկտները ապահովում են երկրի ՀՆԱ-ի 65-70 տոկոսը:

Статистика малого и среднего бизнеса должна представляться отдельно - Арцвик Минасян
Необходимо внедрить отдельные механизмы статистического учета деятельности малых и средних предприятий. Такое мнение выразил министр экономики Армении Арцвик Минасян.
«У нас есть проблемы с точки зрения оценки. В действительности, отдельной статистической работы по малым и средним предприятиям не проводится, в результате, цифры могут искажаться. Есть необходимость в новых подходах», - сказал министр в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета 2015 года в парламенте Армении.
По его словам, если нет возможности достичь этого при помощи механизмов Национальной статистической службы, необходимо использовать для внедрения системы учета другие возможные варианты, чтобы «увидеть реальные показатели деятельности малых и средних предприятий».
Он также отметил, что, согласно экспертный оценке, субъекты малого и среднего предпринимательства обеспечивают 65-70 процентов ВВП страны.