Վրաստանը պայմանագիր է կնքել ԱԱԵԱ-ի հետ
Վրաստանը պայմանագիր է կնքել Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիայի հետ, որում ներառված են Շվեյցարիան, Իսլանդիան, Նորվեգիան և Լիխտենշտեյնը, հայտնում է BBC-ն:
Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է Բեռնում ասոցիացիայի անդամ երկրների նախարարների հանդիպման ընթացքում, ուր ժամանել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին:
«Վրաստանը համաձայնագիր է մշակել ԵՄ-ի հետ խորը և համապարփակ առևտրի ազատ գոտու վերաբերյալ, Վրաստանն ազատ առևտուր ունի Թուրքիայի և ԱՊՀ երկրների հետ, արտահանումների արտոնյալ ռեժիմ ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ճապոնիայի հետ: Տարվա վերջին մենք ակնկալում ենք ազատ առևտրի վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրում Չինաստանի հետ»,- հայտնել է Կվիրիկաշվիլին:

Грузия заключила соглашение с ЕАСТ
Грузия заключила соглашение с Европейской ассоциацией свободной торговли, в которую входят Швейцария, Исландия, Норвегия и Лихтенштейн, передает BBC.
Соглашение о свободной торговле было подписано на встрече министров стран ЕАСТ в Берне, куда прибыл с визитом премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили.
"Грузия оформила соглашение о глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли с ЕС, у Грузии свободная торговля с Турцией и странами СНГ, у страны преференциальный режим экспорта с США, Канадой, Японией. К концу года мы ждем оформления соглашения о свободной торговле с Китаем, - заявил Квирикашвили.