Լևոն Մկրտչյանը մտահոգություն է հայտնել վերջին շրջանում Հայաստանի կրթական բոլոր մակարդակներում ֆրանսերենի տարածման խնդրի առնչությամբ
21/07/2016 19:11
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդի կառավարիչ Ադամա Ուանի հետ և Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության ռեկտոր Ժան Պոլ դը Գոդմարի հետ:
ԿԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նախարար Լևոն Մկրտչյանը բարձր է գնահատել Ֆրանկոֆոնիայի դերակատարությունը՝ ի նպաստ խաղաղության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության:
«Կազմակերպության ներգրավվածությունը համամարդկային արժեքների տարածման և հակամարտությունների կանխարգելման ու կարգավորման գործում նշանակալի է և առնչվում է հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներին», - նշել է նախարարը:
Նա կարևորել է ֆրանսիական ներկայությունը Հայաստանի կրթական համակարգում, միաժամանակ ցանկություն հայտնել ֆրանկոֆոն մասնակցությունն ակտիվացնել կրթական համակարգի բոլոր օղակներում: Նախարար Լևոն Մկրտչյանը մտահոգություն է հայտնել վերջին շրջանում Հայաստանի կրթական բոլոր մակարդակներում ֆրանսերեն լեզվի տարածման խնդրի առնչությամբ և ընդգծել համապատասխան հայեցակարգի մշակման անհրաժեշտությունը:
Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդի կառավարիչ Ադամա Ուանը, ողջունելով  Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարին, բարձր է գնահատել կրթության ոլորտում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները, միաժամանակ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանում  ֆրանսերեն լեզվի տարածման, ֆրանսերեն լեզվով վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման   ուղղությամբ գործնական քայլեր կատարելու առնչությամբ:
Հիշեցնենք, որ  նախարար Լևոն Մկրտչյանի Փարիզ կատարած այցի արդյունքում  ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ համատեղ գիտահետազոտական և համալսարանական ծրագրերի իրականացման մասին:

Левон Мкртчян обеспокоен уровнем распространения французского языка в образовательной системе Армении
21/07/2016 20:34
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян в ходе рабочего визита во Францию встретился с управляющим Постоянного совета Франкофонии Адамa Уаном и ректором Университетского агентства Франкофонии (AUF) Жан-Полем де Годмара.
Как сообщает пресс-служба министерства образования и науки, в ходе встречи Левон Мкртчян высоко оценил роль Франкофонии во благо мира, защиты демократии и прав человека.
«Вовлеченность организации в дело распространения общечеловеческих ценностей и предотвращения и урегулирования конфликтов значительна и касается различных сфер общественной жизни», - отметил министр.
Он отметил важность присутствия Франкофонии в образовательной системе Армении, выразив при этом желание активизировать участие франкофонов во всех звеньях образовательной сферы.
Министр Левон Мкртчян выразил обеспокоенность в связи с уровнем распространения французского языка в образовательной системе Армении в последнее время и подчеркнул необходимость разработки соответствующей концепции.
Адама Уан высоко оценил армяно-французские отношения в сфере образования, при этом выразив готовность посодействовать принятию действенных шагов в направлении распространения французского языка в Армении, организации курсов переквалификации на французском языке.
По итогам визита Левона Мкртчяна во Францию между министерством образования Армении и Университетским агентством Франкофонии подписан меморандум о взаимопонимании по реализации совместных научно-исследовательских и академических программ.