Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան. Վաշինգթոնը մտահոգված է Ինջիրլիքի էներգամատակարարման բացակայությամբ
Թուրքիայի հարավում գտնվող ավիաբազայում էլեկտրականության մատակարարման դադարեցումը օգուտ չի տա Անկարային ու Վաշինգթոնին, եթե դա շարունակվի: Ինչպես հայտնում  է РИА Новости-ն` այս մասին հայտնել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասսը:
«Այս միջոցառումը պայմանավորված էր հեղաշրջման չհաջողված փորձով: Բայց որքան երկար տևի այս իրավիճակը, այդքան շատ այն կազդի ԻՊ դեմ գործողության ընթացքի վրա: Դա չի օգնի Թուրքիային, ԱՄՆ-ին ու մյուս երկրներին, որոնք տառապում են ահաբեկիչների գործողություններից: Մենք լի ենք Թուրքիային ահաբեկիչների հետագա հարձակումններից պաշտպանելու վճռականությամբ: Գործողությունները, որոնք իրականացվում էին Ինջիրլիք բազայից, դրա կարևոր մասն են», - հայտնել է Բասսը Ստամբուլում լրագրողներին, նրան մեջբերում է Anadolu գործակալությունը:
Ամերիկացի դիվանագետը նաև հայտնել է, որ նրանք աջակցում են «օրենքի շրջանակում Թուրքիայի կառավարության ձեռնարկած ջանքերին, որոնք ուղղված են նրան, որ հեղաշրջման փորձ կատարած հանցագործները կանգնեն արդարադատության առաջ»:
«Մենք բազմիցս պատրաստակամություն ենք հայտնել Թուրքիայի իշխանություններից ընդունել ու ամենաամանրակրկիտ ձևով ուսումնասիրել հեղաշրջման փորձին Ֆեթուլահ Գյուլենի մասնակցության հստակ ապացույցները: Մենք վճռականորեն աջակցում ենք տվյալ հանցագործությունը հետաքննելու ու դրան մասնակցություն ունեցողներին բացահայտելուն ուղղված թուրքական կառավարության գործողությունները: ԱՄՆ-ն կենտրոնացած է այն ջանքերի վրա, որոնք հնարավոր է ձեռնարկել մեր երկրների միջև երկկողմանի համաձայնագրերի հիման վրա հեղաշրջման փորձի հետաքննման շրջանակում», - ասել է Բասսը:

Посол США в Турции: Вашингтон обеспокоен отсутствием энергоснабжения в Инджирлике
Прекращение подачи электричества на авиабазу на юге Турции не пойдет на пользу Анкаре и Вашингтону, если оно будет продолжаться: Как сообщает РИА Новости, об этом  заявил посол США в Турции Джон Басс.
«Данная мера принята в связи с неудавшейся попыткой переворота. Но чем дольше продлится эта ситуация, тем больше она будет влиять на ход операции против «Исламского государства». Это не пойдет на пользу Турции, США и другим странам, страдающим от действий террористов. Мы полны решимости защищать Турцию от дальнейших атак террористов. Операции, осуществляемые с базы Инджирлик, являются важной частью этого», — заявил Басс журналистам в Стамбуле, которого цитирует агентство Anadolu.
Американский дипломат заявил также о поддержке «предпринимаемых в рамках закона усилий турецкого правительства, направленных на то, чтобы преступники, совершившие попытку переворота, предстали перед правосудием».
«Мы неоднократно выражали готовность принять от властей Турции и самым тщательным образом изучить четкие доказательства причастности Фетхуллаха Гюлена к попытке переворота. Мы решительно поддерживаем действия турецкого правительства по расследованию данного преступления и установлению причастных к нему лиц. США сосредоточены на усилиях, которые они могут предпринять в рамках расследования попытки переворота на основании двухсторонних соглашений между нашими странами», — добавил Басс.