Քլինթոնը հուլիսին ընտրարշավի համար ծախսել է 49 մլն դոլար, իսկ Թրամփը՝ 18.4 մլն
ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնն իր ընտրարշավի համար հուլիսին ծախսել է 49 մլն դոլար, մինչդեռ նրա հանրապետական մրցակից Դոնալդ Թրամփը՝ ընդամենը 18.4 մլն դոլար։ Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով The Washington Post-ին:
Պարբերականի կարծիքով՝ ծախսերի նման տարբերության պատճառն այն է, որ նախկին պետքարտուղարը միջոցներ է հատկացնում հեռուստաալիքներով թանկարժեք, փոքր ելույթների վրա և գործի դնում ողջ երկրով մեկ հարյուրավոր հաստիքային աշխատողներ։
Դրանք ավանդական ներդրումներ են ընտրարշավում, որոնցից հիմնականում Թրամփը զերծ է մնում։ Այսպիսով Քլինթոնն անցած ամիս ծախսել է 26 մլն դոլար՝ վիթխարի քանակությամբ հեռուստատեսային և համացանցային գովազդի արտադրության ու հեռարձակման համար։ Արշավի անցկացման ամբողջ ընթացքում Քլինթոնը գովազդային հոլովակների վրա ծախսել է 120 մլն դոլար։ Եվս մոտ 5 մլ դոլար ծախսվել է շտաբի 705 աշխատակիցների աշխատավարձերի համար։
Թրամփը, ինչպես նշում է պարբերականը, միջինը կրկնապատկել է ծախսերը մայիսին ու հունիսին, իսկ հուլիսին դրանք կազմել են 18.4 մլն դոլար։ Դրա մոտ կեսը՝ 8.4 մլն դոլար, գնացել է միայն վեբ դիզայնով զբաղվող Giles-Parscale ընկերության վրա։ Հանրապետականը հուլիսին նաև 3.2 մլն դոլար է ծախսել ամբողջ երկրով շրջելու համար, և 1.8 մլն դոլար՝ իր ընտրարշավի խորհրդանշանով արտադրանքների տարածման համար։
Ընդհանուր առմամբ նախագահական արշավի սկզբից Թրամփի շտաբը քարոզչության վրա ծախսել է 89.5 մլն դոլար, Քլինթոնինը՝ մոտ 319 մլն դոլար։

Клинтон потратила в июле на свою избирательную кампанию $49 млн, а Трамп - $18,4 млн
Кандидат в президенты США от демократов Хиллари Клинтон потратила на свою избирательную кампанию в июле $49 млн, в то время как ее соперник-республиканец Дональд Трамп - всего $18,4 млн. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету The Washington Post.
По мнению издания, причина такой разницы расходов заключается в том, что экс-госсекретарь "выделяет средства на дорогостоящие, небольшие выступления на телеканалах и задействует сотни штатных сотрудников по всей стране - традиционные вложения в избирательную кампанию, от которых, в основном, Трамп воздерживается". Так, Клинтон потратила в прошлом месяце $26 млн на производство и трансляцию "огромного количества теле- и интернет-рекламы". При этом за все время проведения кампании Клинтон потратила на рекламные ролики $120 млн.
Еще около $5 млн ушло на зарплаты 705 сотрудникам штаба, агитирующих за бывшую первую леди. На их поездки по всем штатам было потрачено $2 млн.
Трамп, как отмечает газета, удвоил в среднем расходы за май и июнь, и в июле они составили $18,4 млн. Однако чуть меньше половины из них - $8,4 млн - ушло только одной компании Giles-Parscale, которая занимается веб-дизайном. Ее глава Брэд Парскейл работает в штабе бизнесмена. Республиканец также потратил в июле $3,2 млн на поездки по стране и $1,8 млн - на распространение продукции с символикой своей избирательной кампании.
В целом же с начала президентской кампании штаб Трампа потратил на агитацию $89,5 млн, а Клинтон - почти $319 млн.