Դիլմա Ռուսեֆն ինքնակամ չի հրաժարվի Բրազիլիայի նախագահի պաշտոնից
Բրազիլիայի նախագահի պաշտոնից ժամանակավորապես հեռացված Դիլմա Ռուսեֆը հաստատել է , որ ինքնակամ պաշտոնաթող չի լինի: Ինչպես տեղեկացնում է ТАСС-ը, նա համապատասխան հայտարարությունն արել Է օգոստոսի 22-ին՝ տեղական SBT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
«Ես պաշտոնաթող լինելու նվազագույն իսկ մտադրություն չունեմ: Ես նման նվեր չեմ մատուցի նրանց՝ քաղաքական հակառակորդներին»,- ասել է Ռուսեֆը:
Ավելի վաղ նա բազմիցս հայտարարել է մանդատի պահպանման համար պայքարելու մտադրության մասին:
«Ինձ խնդրել են, համոզել, նույնիսկ ճնշում են գործադրել ինձ վրա, որպեսզի ես հոժարակամ հեռանամ պաշտոնից: Բայց ես երբեք դա չեմ անի, գիտեք ինչու՞: Որովհետև ժողվուրդն ինձ 54 միլիոն քվե է տվել»,- հուլիսի սկզբին նշել Էր Ռուսեֆը Սան Պաուլոյում իր կողմնակիցների հետ կայացած հանդիպման ընթացքում:
Օգոստոսի 10-ին Բրազիլիայի Դաշնային սենատը (խորհրդարանի վերին պալատը) քվեարկել Է Ռուսեֆի պաշտոնազրկման գործընթացը շարունակելու օգտին:

Руссефф не уйдет в отставку добровольно
Временно отстраненная от должности президента Бразилии Дилма Руссефф подтвердила, что не уйдет в отставку добровольно.
Соответствующее заявление она сделала в понедельник в интервью местному телеканалу SBT, передает ТАСС.
"У меня нет ни малейшего намерения уходить в отставку. Я не сделаю им-политическим противникам такого подарка", - сказала Руссефф.
Ранее она неоднократно заявляла о намерении бороться за сохранение мандата.
"Меня просили, уговаривали, даже давили на меня с тем, чтобы я добровольно покинула пост. Но я никогда не сделаю этого, знаете почему? Потому что народ отдал за меня 54 миллиона голосов", - отметила Руссефф в начале июля в ходе встречи со сторонниками в Сан-Паулу.
10 августа Федеральный сенат (верхняя палата парламента) Бразилии проголосовал за продолжение процесса импичмента Руссефф.