Դատախազությունում սպասողական վիճակ է
Շատ հնարավոր է` սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկող ԱԺ քառօրյայում այդպես էլ գլխավոր դատախազի ընտրության հարցը չքննարկվի: Եվ եթե առաջին քառօրյային չընտրեն գլխավոր դատախազ, ապա մյուս քառօրյան հոկտեմբերի 3-ին է, եթե, իհարկե, մինչ այդ արտահերթ նստաշրջան չգումարեն: Ընդհանուր առմամբ` դատախազությունում իրավիճակը սպասողական է, չգիտեն, թե ում կնշանակեն գլխավոր դատախազ։ Այս մասին գրել է «Հրապարակը»:
Կուտոյանի փորձն աչքի առաջ ունենալով` արմատական թևը ցանկանում է, որ ապագա դատախազը ներսից լինի: Իսկ Բաղրամյան 26-ին մոտ կանգնած աղբյուրներն ասում են, որ առայժմ հստակ թեկնածու չկա։ Շրջանառվող անունները կուլիսային խոսակցություններ են:
«Հավանաբար, Սերժ Սարգսյանն էլ դեռ չի որոշել, գոնե այդ մասին ոչ մեկին ոչինչ չի հայտնել, երևի չի ցանկանում, որ դեպքերից շուտ փչացնեն իր թեկնածուին»,-ասել է  «Հրապարակի» աղբյուրը:
Նշենք, որ գլխավոր դատախազին կընտրի Ազգային ժողովը՝ գաղտնի քվեարկությամբ, 6 տարի ժամկետով: Ընդ որում՝ ՀՀ նախագահն առաջարկելու է մեկ թեկնածու: Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր է օգոստոսի 4-ից, երբ Գևորգ Կոստանյանը հրաժարական տվեց։ Այժմ գլխավոր դատախազի պարտականությունները ժամանակավորապես դրված են դատախազի տարիքով ավագ տեղակալ Արմեն Հարությունյանի վրա։

«Грапарак»: В генеральной прокуратуре царит атмосфера ожидания
Очень возможно, что вопрос выбора нового генерального прокурора так и не будет обсуждаться на стартующих 12 сентября четырехдневных заседаниях парламента Армении. И если в ходе первой «четырехдневки» прокурор не будет избран, то следующие четырехдневные заседания начнутся 3 октября, если конечно, до этого не будет созвано внеочередное заседание. В целом, в прокуратуре царит атмосфера ожидания, поскольку не знают, кто может быть назначен генеральным прокурором, пишет газета «Грапарак».
«Имея перед глазами опыт Геворка Костаняна, консервативное крыло хочет, чтобы прокурор был назначен из кадров системы. При этом близкие к Баграмяна 26 источники говорят, что точного кандидата пока нет и все муссируемые имена – лишь закулисные разговоры.
Возможно, Серж Саргсян сам пока не решил, по крайней мере, об этом никому ничего не говорил, поскольку не хочет, чтобы раньше времени начали обсуждать и дисквалифицировать выбранного кандидата.
Напомним, генерального прокурора будет избирать Национальное Собрание, тайным голосованием на срок 6 лет. При этом, президент Армении выдвинет одного кандидата. Отметим, что должность генерального прокурора вакантна с 4 августа, когда Геворк Костанян подал в отставку. Сейчас обязанности генерального прокурора временно возложены на старшего по возрасту заместителя Армена Арутюняна», - отмечает издание.