ՄԱԿ. Եմենում հակամարտության զոհերի թիվը գերազանցել է 10 հազարը
Եմենում չդադարող զինված հակամարտության զոհ է դարձել ավելի քան 10 հազար մարդ: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ն այս մասին հայտարարել է այդ երկրում ՄԱԿ-ի՝ Հումանիտար հարցերի կոորդինացման վարչության (ՀՀԿՎ) ներկայացուցիչ Ջեյմի Մաքհոլդրիքը:
Նրա խոսքով, որը մեջբերում Է Reuters գործակալությունը, նոր տվյալները հիմնված են Եմենի բուժհաստատություններից ստացված տեղեկատվության վրա: Մաքհոլդրիքն ընդգծել է, որ իրականում այդ թիվը կարող է անհամեմատ ավելի մեծ լինել, քանի որ երկրի շատ շրջաններում հիվանդանոցներ չկան, իսկ զոհվածների հարազատները հաճախ հուղարկավորություններն անցկացնում են առանց իշխանություններին տեղեկացնելու:
Եմենի իշխանությունների և շիա հուսի-ապստամբների միջև դիմակայությունն ակտիվացել է 2014 թվականի օգոստոսին: 2015 թվականի հունվարին խռովարարները գրավել են Սանան, իսկ հակամարտությունն ամենաակտիվ փուլ է մտել դրան 2015 թվականի մարտին Սաուդյան Արաբիայի և նրա տարածաշրջանային դաշնակիցների միջամտությունից հետո: Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի զեկույցներում նշվում էր հակամարտության ավելի քան 6 հազար զոհերի մասին:

ООН: Число жертв конфликта в Йемене превысило 10 тысяч человек
Жертвами непрекращающегося вооруженного конфликта в Йемене стали более 10 тысяч человек. Как сообщате ТАСС, об этом заявил представитель Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) в этой стране Джейми Макголдрик.
По его словам, которые приводит агентство Reuters, новые данные основаны на информации, полученной от медицинских учреждений Йемена. Макголдрик при этом подчеркнул, что в действительности эта цифра может быть гораздо выше, так как во многих районах страны нет больниц, а родственники погибших зачастую проводят похороны, не оповещая власти.
Противостояние между йеменскими властями и шиитскими мятежниками-хуситами активизировалось в августе 2014 года. В январе 2015 года мятежники захватили Сану, а в наиболее активную фазу конфликт перешел с вмешательством в него в марте 2015 года Саудовской Аравии и ее региональных союзников. Ранее в докладах ООН сообщалось о более чем 6 тысячах жертвах конфликта.