Դատարանը մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանի կալանքի դեմ բողոքի միջնորդությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանի կալանքի որոշումը վերացնելու և գրավի դիմաց ազատ արձակելու պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:
«Դատարանը չի ներկայացրել մերժման հիմնավորումները, պարզապես հրապարակել է եզրափակիչ մասը», - լրագրողներին ասաց Արմեն Լամբարյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը:
Ինեսսա Պետրոսյանը նշեց, որ քննիչն է առարկել միջնորդությանը՝ հայտարարելով, թե Արմեն Լամբարյանը կարող է թաքնվել կամ խոչընդոտել գործի քննությանը:
Փաստաբանը շեշտեց՝ այս որոշումն իր համար սպասելի էր:
Ինեսսա Պետրոսյանը նշեց, որ Արմեն Լամբարյանը կտրականապես հրաժարվել է ներկա գտնվել իր գործով դատական նիստին:
«Ասաց, ես իմաստ չեմ գտնում ներկա լինել այնտեղ, միևնույն է, բոլորի մասով էլ նույն որոշումն են կայացնելու», - նշեց փաստաբանը:
Արմեն Լամբարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ, այլ հաղորդակցության ուղիներ զավթելը կամ դրանք պահելը, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից) եւ 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից):

Апелляционный уголовный суд отклонил ходатайство об освобождении под залог Армена Ламбаряна
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил ходатайство защиты об отмене меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении члена группы «Сасна црер» Армена Ламбаряна и его освобождении под залог.
«Суд не представил обоснования отказа, просто огласил заключительную часть решения», - заявила журналистам адвокат Армена Ламбаряна Инесса Петросян.
Инесса Петросян отметила, что следователь возразил против ходатайства, заявив, что Армен Ламбарян может скрыться или препятствовать расследованию дела.
Адвокат отметила, что ожидала от суда такого решения.
Инесса Петросян также сообщила, что Армен Ламбарян категорически отказался присутствовать на судебном заседании по делу.
«Он сказал, что не видит смысла в этом, поскольку по всем остальным делам принимается одинаковое решение», - отметила адвокат.
Армену Ламбаряну предъявлено обвинение по признакам п.1 ч.3 ст. 219 (захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи, иных коммуникаций) и ч.3 ст.235 (незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение огнестрельного оружия) Уголовного кодекса Армении.