ԱՄՆ-ում 3 մլն դոլար են խոստացել տաջիկ գնդապետի մասին տեղեկության դիմաց
ԱՄՆ իշխանությունները պատրաստ են 3 միլիոն դոլար վճարել փախուստի մեջ գտնվող տաջիկ գնդապետ Գուլմուրոդ Խալիմովի գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվության համար, որը միացել Է «Իսլամական պետությանը», հայտնում է ТАСС-ը:
«Վարձատրությունը կտրվի «Պարգևներ հանուն արդարության» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացնում Է Պետական դեպարտամենտի Դիվանագիտական անվտանգության բյուրոն», - «Ռադիո Օզոդի»-ին («Ազատություն» ռադիոկայանի տաջիկական ծառայություն) հայտնել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Քուրտ Ռայսը:
Ռայսի խոսքով՝ Տաջիկստանի ՆԳՆ-ի հատուկ նշանակության ջոկատի նախկին հրամանատարը 2003-2014 թվականներին ահաբեկչության դեմ պայքարի միջոցներ է ուսանել վարժանքների ամերիկյան կենտրոններում:

В США объявили награду в $3 миллиона за информацию о таджикском полковнике
Власти США готовы заплатить $3 миллиона за информацию о местонахождении беглого таджикского полковника Гулмурода Халимова, присоединившегося к ИГИЛ, передает ТАСС.
«Вознаграждение будет выдано в рамках программы «Награды за справедливость», которую реализует Бюро дипломатической безопасности Госдепа», - сообщил «Радио Озоди» (таджикская служба «Радио Свобода») помощник заместителя госсекретаря США Курт Райс.
По словам Райса, бывший командир ОМОН МВД Таджикистана в 2003-2014 годах обучался в американских тренировочных центрах методам борьбы с терроризмом.