Նավթի համաշխարհային գներն աճում են՝ հաջորդ շաբաթ նավթ արդյունահանող երկրների ներկայացուցիչների հանդիպման վերաբերյալ Ալժիրի էներգետիկայի նախարար Նուրեդին Բուտերֆայի դրական հայտարարությունների շնորհիվ,  վկայում են վաճառքի տվյալները, հայտնում է РИА Новости-ն:
Brent ապրանքանիշի նավթի դեկտեմբերյան ֆյուչերսների գինն աճել է 0,73 տոկոսով՝ հասնելով բարելի համար 46,82 դոլարի: WTI ապրանքանիշի նավթի նոյեմբերյան ֆյուչերսների գինն աճել է 0,74 տոկոսով՝ հասնելով բարելի համար 44,81 դոլարի:
Կիրակի օրն Ալժիրի էներգետիկայի նախարար Նուրեդին Բուտերֆան հայտարարել է, որ երկիրը հույս ունի, որ ՕՊԵԿ-ն արդյունահանող երկրների կողմից նավթի արդյունահանման մակարդակի սառեցման կամ նվազեցման վերաբերյալ որոշում կկայացնի կազմակերպության անդամների առաջիկա հանդիպմանը:
Նախարարի խոսքով՝ Սաուդյան Արաբիան առաջարկել է նվազեցնել իր արդյունահանումն օրական 500 հազար բարելով, և հանդիպման մասնակիցները պատրաստվում են քննարկել այդ նախաձեռնությունը: Սաուդյան Արաբիան ամեն օր արդյունահանում է 10 միլիոն բարել նավթ:
ՕՊԵԿ-ի ոչ պաշտոնական հանդիպումը նախատեսված է սեպտեմբերի 26-28-ին Ալժիրում՝ Միջազգային էներգետիկ համաժողովի շրջանակում:

Мировые цены на нефть увеличиваются
Мировые цены на нефть увеличиваются в ходе торгов понедельника, благодаря позитивным заявлениям главы минэнерго Алжира Нуреддина Бутерфа по встрече стран-нефтепроизводителей на следующей неделе, свидетельствуют данные торгов, передает РИА Новости.
Стоимость декабрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,73% — до 46,82 доллара за баррель. Цена ноябрьских фьючерсов на нефть марки WTI увеличивалась на 0,74% — до 44,81 доллара за баррель.
В воскресенье глава минэнерго Алжира Нуреддин Бутерфа заявил, что страна рассчитывает на принятие ОПЕК решения по заморозке или снижению уровня добычи нефти странами-производителями на предстоящей встрече членов организации. По словам министра, Саудовская Аравия предложила снизить свое производство на 500 тысяч баррелей в день, и участники встречи планируют обсудить эту инициативу. Саудовская Аравия ежедневно производит 10 миллионов баррелей нефти.
Неформальная встреча ОПЕК запланирована в рамках Международного энергетического форума в Алжире 26-28 сентября.