Եթե խնդիր լինի, խոստանում եմ միջամտել Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի աշխատանքներին. Հրաչյա Ռոստոմյան
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նորանշանակ նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը թիրախային է դարձնելու մասսայական սպորտը:
«Նոր եմ նշանակվել, պետք է աշխատենք, ծրագրերը հաստատենք, բայց կարող եմ վստահ ասել, որ թիրախային ենք դարձնելու մասսայական սպորտը», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Նա ընդգծեց, որ առաջնային ծրագրերում են սահմանամերձ գյուղերում աշխատանքները, «որ մարդիկ դեպի սպորտ գան»:
«Ամենակարևորը դա է ու, ընդհանրապես, բոլոր գյուղական համայնքներում պետք է զարգացնենք սպորտը, կարողանանք մարդկանց տանել դեպի սպորտ, որովհետև մեզ պետք է առողջ սերունդ», - ասաց սպորտի նորանշանակ նախարարը:
Հարցին՝ կտարբերվի՞ նոր նախարարը նախորդներից, կարողանալով որևէ միջամտություն ունենալ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայում կատարվող աշխատանքներին, Հրաչյա Ռոստոմյանը պատասխանեց. «Բոլոր խնդիրները և հարցերը կլինեն օրակարգային, երբ կլինի խնդիր, մենք անպայման կմիջամտենք»:
Անդրադառնալով մամուլում այսօր տեղ գտած հրապարակմանը, թե Հրաչյա Ռոստոմյանը ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում համակարգել է նախարարության աշխատանքները, նորանշանակ նախարարն ընդգծեց. «Ես աշխատել ու աշխատում եմ ՀԱՕԿ-ում՝ որպես գլխավոր քարտուղար, ես այդ ժամանակահատվածում որևէ առնչություն դե յուրե, թե դե ֆակտո չեմ ունեցել սպորտի և երիտասարդության նախարարության հետ»:
Նշենք, որ նախարարի պաշտոնում Հրաչյա Ռոստոմյանը նշանակվում է երկրորդ անգամ։ Առաջին անգամ այդ պաշտոնում նա նշանակվել էր 2012 թ. հունիսի 16-ին և պաշտոնավարել մինչև 2014 թ. մայիսը:

Грачья Ростомян: Если в Федерации футбола Армении возникнут проблемы, мы обязательно вмешаемся
Министр спорта и по делам молодежи Грачья Ростомян намерен реализовать целевые программы по развитию массового спорта в Армении.
«Я только назначен на должность, нужно работать, утвердить программы, но могу уверенно сказать, что акцент будет сделан на развитии массового спорта», - заявил в беседе с Aysor.am Грачья Ростомян.
Он подчеркнул, что среди первоочередных программ также реализация работ в приграничных селах, чтобы привлечь людей к спорту.
«Это самое важное, и вообще, во всех сельских общинах нужно развивать спорт, привлечь людей к спорту, поскольку нам нужно здоровое поколение», - сказал новоназначенный министр.
На вопрос, будет ли отличаться новый министр от прежних и сумеет ли как-то образом вмешаться в деятельность Федерации футбола Армении, Грачья Ростомян ответил: «Все проблемы и вопросы будут на повестке, мы обязательно вмешаемся, если возникнут проблемы».
Касаясь опубликованных сегодня в прессе сведений о том, будто Грачья Ростомян сохранит пост генерального секретаря Национального олимпийского комитета Армении (НОК), новоназначенный министр подчеркнул: «Я работал и работаю в НОК как генеральный секретарь, и в этот период не имел какого-либо отношения как де-юре, так и де-факто к министерству спорта и по делам молодежи».
Отметим, что Грачья Ростомян назначается на должность министра спорта и по делам молодежи уже второй раз. В первый раз он был назначен на этот пост 16 июня 2012 года и руководил ведомством до мая 2014 года.