Զախարովա. Սիրիայի հարցով Թուրքիայի հետ համագործակցությունը կարող է կառուցողական լինել
Կա այն միտումը, որ Սիրիայի շուրջ Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի համագործակցությունը կառուցողական կլինի, հնարավոր են համատեղ գործողություններ: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Այժմ, այն բանից հետո, երբ հարաբերությունների սառեցման պահից գրեթե մեկ տարի է անցել, կա միտում, որ Թուրքիայի հետ Սիրիայի ուղղությամբ փոխգործակցությունը կառուցողական կլինի: Եվ այն մտահգությունը, որ մենք ունենք, և այն հարցերը, որոնց շուրջ մենք հեռու ենք համաձայնությունից, մենք քննարկում ենք կառուցողական ոգով», - ասել Է դիվանագետը՝ ելույթ ունենալով «Ռուսաստան-Հունաստան 2016» կայքին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Ընդ որում, նրա խոսքով, Մոսկվայում «մենք շատ իրատեսորեն ենք նայում այն բանին, թե ինչ Է անում Անկարան, այստեղ պատրանքներ ու կասկածներ չեն կարող լինել»:
«Բայց դրա հետ մեկտեղ, վերականգնվել է երկխոսությունը, վերականգնվել է փոխգործակցությունը, որը ենթադրում է կարծիքների փոխանակում, տեղեկատվության փոխանակում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր են համատեղ գործողություններ», - հավելել է նա:

Захарова: Сотрудничество с Турцией по Сирии может быть конструктивным
Есть тенденция к тому, что сотрудничество России с Турцией по Сирии будет конструктивным, возможны совместные действия. Как сообщает РИА Новости, об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Сейчас, после того как уже прошел почти год с момента охлаждения отношений, есть тенденция, что взаимодействие с Турцией по сирийскому направлению будет конструктивным. И ту озабоченность, которая есть у нас, и те вопросы, по которым мы далеки от согласия, мы обсуждаем конструктивно», — сказала дипломат в эксклюзивном интервью сайту «Россия-Греция 2016».
При этом, по ее словам, в Москве «мы очень реалистично смотрим на то, что делает Анкара, здесь не может быть никаких иллюзий и сомнений».
«Но при этом восстановлен диалог, восстановлено взаимодействие, которое предполагает обмен мнениями, обмен информацией, а при необходимости возможны совместные действия», — добавила она.