Իմ գործը չէ բացահայտել՝ ով որտեղ ինչ ընտրակաշառք է բաժանում. Նաիրա Զոհրաբյան
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը Aysօr.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ինքը զբաղված է քարոզարշավով և չի կարող անձամբ զբաղվել ընտրակաշառքների գործով:
«Ես հղում եմ կատարել մամուլում եղած հրապարակումներին և գյումրեցիների շրջանում տարածված տեղեկություններին՝ հրավիրելով պատկան մարմինների ուշադրությունը այս փաստի վրա: Ես մեր քարոզարշավով եմ զբաղված: Իմ գործը չէ բացահայտել՝ ով որտեղ ինչ ընտրակաշառք է բաժանում: Ես ու քարոզարշավին մասնակցող այլ պատգամավորներ խոսել ենք այդ լուրերի մասին, մնացածը պատկան մարմինների գործն է»,- ասաց պատգամավորը:
Սեպտեմբերի 27-ին ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ իր ելույթում ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին կոչ էր արել մեխանիզմներ մշակել, որոնք թույլ կտան ՏԻՄ ընտրությունները բաց ու թափանցիկ անցկացնել, իսկ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ, հղում կատարելով գյումրեցիներին, հայտնել էր, որ օպտիկական ակնոցներ բաժանելու պատրվակով մտնում են մարդկանց տուն, ցուցակագրում են, ապա կանչում քաղաքապետարանից օպտիկական ակնոց ստանալու, մինչդեռ սրա նպատակը գյումրեցիներին ընտրակաշառք բաժանելն էր:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Խոսրով Հարությունը ևս վրդովվել էր այս նորություններից: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Խ. Հարությույանը նշել էր, որ ինքը չի հավատում, որ որևէ թեկնածու, առավել ևս ՀՀԿ-ի կոմղից սատարվող գործող քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը նման քայլի կդիմեր:

Наира Зограбян: Выявлять, где и как подкупают избирателей – не мое дело
Руководитель фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян отметила в беседе с корреспондентом Aysօr.am, что занята агитационной кампанией и не может лично проследить за делом о подкупе избирателей.
«Я сослалась на публикации в СМИ и муссируемые среди жителей Гюмри сведения, чтобы привлечь внимание надлежащих органов к этому факту. Выявлять, где и как подкупают избирателей, – не мое дело. Я и участвующие в предвыборной кампании другие депутаты говорили об этом, а остальное – дело надлежащих органов», - сказала депутат.
Глава парламентской фракции «Оринац еркир» Егине Бишарян в ходе внеочередного заседания парламента 27 сентября призвала министра юстиции Арпине Ованнисян разработать механизмы, которые позволят провести открыто и прозрачно выборы в органы местного самоуправления. А руководитель фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, со ссылкой на жителей Гюмри сообщила, что под предлогом раздачи населению оптических очков заходят в дома, составляют списки, затем вызывают из мэрии для получения оптических очков, в то время как цель этого – раздача взяток избирателям Гюмри.
Депутат от фракции РПА также возмутился этой новостью, в беседе с корреспондентом Aysor.am он отметил, что не верит, что какой-либо кандидат, тем более поддерживаемый РПА действующий мэр Самвел Баласанян может пойти на такой шаг.